وسواس فکری و زودتر از حد معمول رسیدن به محل قرار

«من یک ساعت یا خیلی زودتر به محل ملاقات می روم زیرا نگرانم که مبادا دیر کنم در هنگام ترافیک خودخوری می کنم که مبادا چند دقیقه دیرتر برسم. من ترجیح می دهم بیست دقیقه منتظر کسی بمانم اما و را چند لحظه منتظر نگذارم. می ترسم اگر به موقع نرسم چیز مهمی را از دست بدهم.»وسواس های فکری برای زود رسیدن با توجه به شرایط می توانید دلایل متفاوتی داشته باشد. اگر مقصدتان جایی برای کسب اطلاعات مانند سیمنار یا جلسه باشد بنابراین شاید می ترسید که اطلاعات مهمی را از دست بدهید همچنین شما می ترسید که برنامه ها بدون شما شروع شوند زیرا نیاز دارید به خودتان متکی باشید می خواهید تمام اطلاعات ضروری را در اختیار داشته باشید تا در مواجهه با هر پیشامدی که ممکن است در آینده رخ دهد کاملا آماده باشید. شما می خواهید به کمک یا اطلاعات دیگران وابسته باشید.

اگر نیازتان به زود رسیدن «مردم محور» است پس علت آن می تواند متفاوت باشد. اگر چه به خود و دیگران می گویید که ملاحظه ی وقت مردم را می کنید وسواس این که همیشه سر وقت یا زودتر برسید مربوط به ادب و ملاحظه کاری شما نیست بلکه احساس حقارت است احساس می کنید آن قدر ارزشمند نیستید که موجب ناراحتی کسی شوید. شما مایل نیستید کسی را منتظر خودتان نگه دارید زیرا احساس می کنید وقت خودتان از وقت دیگران کم ارزش تر است. احساس حقارت اغلب منجر به تمایل شدیدی می شود که نمی خواهید دیگران را با رفتارتان ناراحت یا عصبانی کنید. ناراحت کردن دیگران رفتار بدی است اما به خاطر این که شما برای تقویت خودپنداره ضعیفتان به تحسین و تایید دیگران نیاز دارید خواهان هیچ گونه سرزنش منفی نیستید. خشمگین کردن دیگران و مورد سرزنش واقع شدن ممکن است موجب شود که خودارزشی تان را مورد سوال قرار دهید.

هنگامی که با عجله به جایی می روید موجب عصبی شدن شما می شود. این احساسات اغلب با یک اثر جسمانی مشابه همراه می شود که به آن ترشح آدرنالین می گوییم. در حالی که برخی اشخاص از این موقعیت ها به هیجان می آیند اما برای شما بی نهایت عذاب آور است زیرا اضطرابتان را افزایش می دهد.

چه باید کرد؟

  1. برای وقتتان همانند وقت دیگران ارزش قایل باشید اگر وسواستان برای زود رسیدن به این دلیل است که برای وقت دیگران ارزش زیادی قایل هستید و به وقت خودتان اهمیت نمی دهید این تمرین می تواند برای شما مفید باشد. تا جایی که می توانید واقع بین باشید وقتتان را برحسب سودمندی که برای شما دارد، مورد ارزیابی قرار دهید. این ارزیابی را به هر صورتی که برای شما کارایی دارد انجام دهید مانند ترازنامه، نمودار دایره ای، نمودار ستونی یا حتی یک فهرست ساده. تمام کارهایی که در طی یک روز انجام می دهید به همراه نتایج مثبتی که با خود دارند مورد توجه قرار دهید. فقط روی کارهای پولساز تمرکز نکنید بلکه تمام اعمالی که به نحوی دیگر ارزش هایتان را در بر می گیرند- شاید به طور غیر مستقیم- مورد توجه قرار دهید.

به عنوان مثال اگر یک شب در هفته، به مدت 30 دقیقه صرف بازبینی تکالیف درسی فرزندتان کرده و در انجام آن ها به او کمک می نید سرمایه گذاری ارزشمندی است که سودمندیهای روان شناختی فراوانی به همراه خواهد داشت. اگر هفته ای سه بار به باشگاه ورزشی می روید و یک ساعت ورزش می کنید زمان خوبی را برای سلامت روانی و جسمانیتان خواهید داشت. اگر در کار به طور معمول برای تنظیم برنامه ها و ثبت آن ها در دفتر روزانه 20 دقیقه زمان صرف می کنید به خودتان برای  انجام کارهایی که موجب ارتقای شغلیتان می شود افتخار کنید (از سوی دیگر اگر در حین انجام این تمرین دریافتید که یک ساعت یا بیشتر صرف انجام آن کارها می کنید بازتاب ارزشمندی است که نشان می دهد در جهت درستی حرکت می کنید. نکته این است تا زمانی که این گام مهم را برندارید به درک درستی از شرایط واقعی نخواهید رسید).

در حالی که این تمرین را انجام می دهید می توانید پول هایی را که بر مبنای فعالیت های خاص به دست می آورید و سودهای کلی را نیز یادداشت کنید مانند «ارزش 30 دقیقه آرامش جسمانی» آنچه بیشتر از بقیه اهمیت دارد این است تمام کارهایی را که هر روز انجام می دهید و نتایج مثبتی به همراه دارند را با دقت یادداشت کنید. شما متوجه خواهید شد که با این روش خیلی بیشتر از آنچه تصور می کردید، پیشرفت می کنید بنابراین خیلی سخت نگیرید و به یاد داشته باشید که وقت شما به ارزشمندی زمان دیگران و حتی شاید ارزشمندتر از وقت آن ها است.

  1. درخواست کمک کنید و کمک دیگران را بپذیرید حضور به موقع در سمینارها و دیگر گردهمایی های خبری قابل ستایش است در واقع شما نمی خواهید هیچ مطلب مهمی را از دست بدهید اما وقتی شما خیلی زودتر از زمان تعیین شده می آیید دیگر کنترلی روی خودتان نداشته و گرفتار احساسات ناامنی خواهید شد. اگر برای شما زودتر رسیدن از درخواست کمک از دیگران راحت تر باشد بنابراین باید تغییر کنید تا بتوانید به راحتی از دیگران درخواست کمک کنید.

کسی را پیدا کنید که او را خوب نمی شناسید اما کسی باشد که می توانید از او بخواهید لطفی در حق شما انجام دهد به عنوان مثال کتاب یا سی دی به شما امانت دهد یا در خرید هدیه ای برای یکی از همکاران مشارکت کند. درخواست کمک و پذیرش کمک از سوی دیگران را شروع کنید. هر کاری را که نیا زاست شرایط برد- برد برای هر دو نفر شما ایجاد شود انجام دهید اما به یاد داشته باشید هدف این نیست که چرخه ی بی پایانی از تعهدات به وجود آورید بلکه هدف فقط این است، عادت کنید که کمک دیگران را بپذیرید. در دام این احساس نیفتید که حتما باید هر کمک یا لطف دیگران را به نحوی جبران کنید یا اگر کسی کاری برای شما انجام داد خیلی بیشتر از آن جبران کنید همچنین تا حد ممکن در ارتباط خود دقیق باشد اگر به فرد مقابل خود گفته اید که چرا چنین کاری انجام می دهید و این فرایند برای مدت طول می کشد، بررسی کنید که او چگونه دوست دارد از او درخواست کمک کنید.

  1. گذشته خود را بررسی کنید و ببینید آیا اتفاق خاصی افتاده است که موجب شده برای زودتر رسیدن به صورت وسواسی رفتار کنید آیا به خاطر دیر رسیدن شما یا یکی از اعضای خانواده اتفاق ناگواری رخ داده است؟ آیا در دوران کودکی به طور مکرر به شما گفته شده اگر زودتر از بقیه برای قرار ملاقات نرسید بهتر است اصلا نروید؟ درک کنید هر اتفاقی که در گذشته رخ داده یا اتفاق نیفتاده، سپری شده و در واقع گذشته است چنین درکی می تواند به شما کمک کند از فشاری که بر شما تحمیل می کند رها شوید. به عنوان مثال شاید به خاطر دیر رسیدن یکی از آشنایانتان، اتفاق وحشتناکی رخ داده باشد اما آیا این روند به آن معناست که باید به خاطر چنین اتفاقی همیشه برنامه، زمان و زندگیتان را خراب کنید؟ دفعه ی دیگر وقتی متوجه شدید اصرار دارید نخستین نفری باشید که در یک جلسه یا قرار ملاقات حاضر شوید صبر کنید و از خودتان بپرسید: اگر من درست سر وقت یا حتی کمی دیرتر برسم بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد چیست؟ به خودتان یادآوری کنید که دنیا بر مبنای زمان بندی شما نمی چرخد یا از حرکت باز نمی ماند همچنین پیامدهای منفی با عجله به جایی رفتن را در نظر بگیرید مانند جریمه شدن یا تصادف کردن.
  2. از روی عمد چند دقیقه دیرتر به مکان مورد نظر بروید بدیهی است که من این روش را برای زمان هایی مانند مراسم خواستگاری، سخنرانی ملی در تلویزیون یا امضای قرارداد صلح خاورمیانه توصیه نمی کنم. به جای آن شرایطی را انتخاب کنید که تنها خودتان به دردسر بیفتید. کمی احساس دیر کردن را تجربه کنید و ببینید که به شما آسیب نخواهد رساند و موجب مرگتان نخواهد شد. در زمان مناسب مانند وقفه بین مراسم، نزد غریبه ای بروید و از او بپرسید در پنج یا ده دقیقه نخست چه اتفاقی افتاده است یا از او بخواهید نکاتی را که یادداشت کرده است در اختیار شما قرار دهد. اغلب افراد از کمک به شما خیلی خوشحال خواهند شد و اگر نخستین نفر روی خوش به شما نشان نداد از افراد دیگر درخواست کنید تا فرد مناسب را پیدا کنید.
  3. اگر خیلی زود به محل مورد نظر رسیدید از وقت اضافه ی خود به بهترین نحو استفاده کنید مشغول انجام کارهایی شوید که معمولا فرصت انجام آن ها را ندارید. دنیا پر از اختراعات شگفت انگیزی است کتاب ها، نشریه ها، کاتالوگ ها، رایانه، تلفن همراه و اینترنت به ما این فرصت را می دهند که اغلب کارها را راحت تر انجام دهیم. شما باید درک کنید که زمانتان ارزشمند است. زودتر از موعد رسیدن و هیچ کاری انجام ندادن در راستای چنین هدفی قرار ندارد. هر وقت زمانی به دست آوردید از آن به صورت مفید بهره مند شوید.

ارسال شده در 22 دی 1395 توسط