استفاده از دستگاه ضبط صوت برای بررسی لکنت زبان

استفاده از ضبط صوت می تواند به شما کمک کند که چگونگی صحبت کردن و لکنت زبانتان را دقیقا بشنوید و برای پی بردن بیشتر به ماهیت آن آن را عمدا تکرار نمائید. شما می توانید از دستگاه ضبط صوت بسیار کوچک استفاده نمائید و شاید ترجیح دهید که از یک ضبط صوت فوق العاده کوچک و جیبی پنهان بهره بگیرید حتی اگر بهنگام صحبت کردن در موقعیت ها یمختلف ضبط صوت شما معلوم شود اتفاقا برای بیشتر مردم خیلی جالب خواهد بود که از چگونگی کار آن سر در بیاورند.

ممکن است شما تاکنون چندین مرتبه موقع صحبت کردن با اعضای خانواده و یا دوستان صدای خودتان را ضبط کرده باشید. اگر چنین کرده باشید حالا بهتر است که دستگاه ضبط صوت را همراه خود ببرید و وقتی که در جاهای مختلف و شرایط گوناگون با افراد دیگر صحبت می کنید نحوه حرف زدن خودتان را ضبط نمائید. اگر تمایلی ندارید که با افراد آشنا صحبت نمائید می توانید با افراد غریبه حرف بزنید و از آنها راجع به ساعت و آدرس و غیره سوال نمائید و گفت و شنود خودتان را ضبط کنید.

همان طوری که قبلا پیشنهاد گردید اگر شما مشکل دارید که از تلفن استفاده کنید بهتر است مکالمات تلفنی خودتان را که در مقابل آئینه انجام می دهید ضبط نمائید، به گونه ای در حین صحبت بعضی وقت ها مکث کنید و تلفظ لمات را متوقف نموده و یا لکنت خودتان را تکرار نمائید. سپس بعد از آنکه مکالمات تلفنی خودتان را ضبط کردید سعی کنید به دقت به آن گوش فرا دهید وقتی که به نوار صحبت خودتان گوش می دهید وقتی که شما با مشکل مواجه می شوید (شروع لکنت) سرعت حرکت نوار را خیلی آهسته کنید و دقیقا گوش کنید که چه اتفاقی می افتد.

همان طوری که چند مرتبه این کار را انجام می دهید، سعی کنید همراه با پخش صدایتان از دستگاه ضبط صوت بدون صدا به صورت صامت (به صورت پانتومیم) کنش ها یا حرکات عضلات گویایی خودتان را تقلید نمائید در واقع ضروری است که شما با ضبط صدا و مشاهده خود در آئینه قادر باشید حرکات عضلات گویایی و حالات چهره تان را به هنگام بروز لکنت تقلید نموده و نشان دهید. تا آنجایی که برایتان مقدور است روی این برنامه کار کنید حتی اگر دستگاه ضبط صوت هم نداشته باشید باز می توانید حالات چهره (با مشاهده در آئینه) و حرکات عضلات گویایی خودتان را دقیقا بازشناسی نمائید.

حالا شما با کوششی که مبذول داشتید حتما متوجه شده اید که چگونه حرکات غیر طبیعی عضلات گویایی تان موجب لکنت زبان شما می گردد شما می توانید فعالیت غیر عادی عضلات گویایی تان را با فعالیت طبیعی آنها به هنگام صحبت روان و سلیس خودتان مقایسه نمائید. انجام این مرحله از برنامه درمانی بالطبع مستلزم صرف وقت زیادی است اما به خاطر داشته باشید که این کار را تا آنجایی باید ادامه دهید که دقیقا دریابید به هنگام لکنت زبان چه حرکات و کنش های غیر طبیعی از شما سر می زند.

کار کردن در این مرحله بر اساس این دستورالعمل تا حصول نتیجه مطلوب (اطلاعات ضروری و مفید) مستلزم دقت فراوان و تجزیه و تحلل اطلاعات حاصله است اما در نظر داشته باشید که هر چقدر شما شناخت و بصیرت بیشتری نسبت به مشکل کلامی تان داشته باشید کار شما در حل آن آسانتر خواهد بود. برای اینکه نمونه و مثال واضح تری از چگونگی ارزیابی و تجزیه و تحلیل کنش های عضلات گویایی شما ارائه داده باشیم قسمت بعدی همین برنامه را دقیقا مطالعه نمائید تا نحوه تجزیه و تحلیل دقیق دستگاه گویایی به هنگام لکنت زبان برایتان روشن شود. این بخش جهات مشخصی را برای مطالعه چگونگی بروز اشتباهات به هنگام لکنت را مشخص می کند. همچنین نحوه مقابله با برخی مشکلات گویایی را مثل مواقعی که قصد دارید اسم خودتان یا کلمه خاصی را ادا نمائید بیان می کند.

تجزیه و تحلیل دقیق آنچه که فرد لکنتی به هنگام بروز لکنت در رابطه با مکانیسم گویایی خود انجام می دهد.

این بخش جزئیات آنچه که فرد لکنتی به هنگام مواجه شدن با مشکل گویایی از خود بروز می دهد را توضیح داده و نشان می دهد. متاسفانه برای ما این امکان وجود ندارد که مورد خاص شما را بدانیم لذا در اینجا به برخی از ویژگی های عام و رفتارهای متنوع افراد لکنتی اشاره می کنیم که احتمالا کمک خوبی برای شما خواهد بود به ویژه زمانی که می خواهید بعضی حروف صامت را بیان کنید توجه به این نکات به شما ایده خوبی از نحوه برخورد با مشکل گویایی تان می دهد.

لازم است این نکته نیز متذکر گردد که تمامی اظهارات کلامی یا صحبت ها از مجموعه صداهای مختلف و مجزا تشکیل یافته است. به بیان دیگر توضیح ساده آن این است که حروف به صداهای صامت و صدادار تقسیم می شوند حروف صدادار مثل D, C, B و غیره و حروف صامت مثل I, E , A و غیره.

وقتی شما دچار لکنت می شوید ممکن است تصور نمائید که شما روی یک کلمه دچار گیر می شوید. این درست است اما صحیح تر این است که بگوئیم شما گیر زبانتان روی صدای خاص آن کلمه است و یا زمانی که از تلفظ صدایی به سراغ صدای دیگر و کلمه دیگری می روید. به عنوان مثال وقتی که شما می خواهید بگوئید بال و دچار لکنت شده و می گوئید ب- ب- ب- بال، در واقع گیر زبان شما در کلمه بال نیست بلکه مشکل شما در ادای صدا یا حرف صامت ب یا در جریان انتقال از ب به آ می باشد. خیلی از افراد لکنتی مشکل خودشان را در هنگام انتقال از یک صدا به صدای دیگر می دانند.

در میان سایر احتمالات مربوط به چگونگی مشکل شما ممکن است جریان هوای دستگاه گویایی شما خیلی نامنظم باشد و یا ممکن است شما به هنگام صحبت در همان ابتدا همه هوای دهانتان را بیرون داده و بعد از آن سعی کنید بدون نفس کافی صحبت کنید یا اینکه به هنگام آغاز صحبت از اصوات اضافی استفاده کنید، (مثل ب آه اِ و…) و یا لب هایتان را به هم بچسبانید و باز کردن آن مشکل باشد و یا مرتب کلمات یا صداهایی را تکرار کنید یا مرتب آرواره های خودتان را تکان دهید و یا تلفظ بعضی از حروف را طولانی نمائید و غیره.

شاید خیلی مشکل باشد که نحوه اصلاح همه انواع اشتباهات رفتار گویایی را بیاننمود. شرح همه مشکلات و چگونگی اختلالات گویایی فوق العاده مشکل و پیچیده است. حتی اگر مشکل خاص گویایی شما را هم دقیقا بدانیم باز هم نوشتن شرح آن مشکل خواهد بود.

ارسال شده در 20 دی 1395 توسط