با ترس و تنش لکنت زبان چه باید کرد؟

حتی اگر شما سعی و تلاش برای پنهان کردن لکنت خود ندارید باز هم بسیار موثر خواهد بود که شما هر گونه نگرانی و اضطراب را از خود دور کنید.پاسخ به سوال فوق ساده است اما آسان نیست. شما می توانید بطور قابل ملاحظه ای بر نگرانی و حساسیت خود فائق آئید، کافی است که به جای اینکه وانمود نمائید که هیچ گونه اختلال گویایی ندارید خیلی راحت به دیگران بگوئید که لکنت دارید. شما این تکلیف را خیلی ساده و کم اهمیت تلقی نکنید. در شرایطی که پیش می آید خیلی راحت و آزاد به دوستان و مخاطبین آشنا بگوئید که در بیان خود گاهی دچار لکنت می شوید و حاضر هستید در این باره با ایشان گفتگو کنید.

این کار مستلزم نشان دادن جرات از طرف شماست با توجه به اینکه لازم است برای کاهش حساسیت عملی گردد. اگر چه تغییر نگرش و ساختار ذهنی شما نسبت به مشکل گویای تان امری نیست که به سهولت و سرعت انجام پذیرد، اما هر چقدر شما بیشتر خودتان را روی این امر مهم متمرکز کنید توفیقات بیشتری نصیبتان خواهد شد.

قدر مسلم نتیجه حاصل از این کار، مفید و سودمند خواهد بود. در هر حال لکنتی بودن یک امر نامیمون ناخوشایندی نیست اصلا عیب و عار نیست که کسی دچار لکنت زبان باشد. شما ممکن است تصور نادرست و ناخوشایندی از لکنت داشته باشید اگر چنین باشد شما کاملا در اشتباهید. شما نباید هرگز اجازه دهید که احساسات سرد و ناخوشایند شما نسبت به مشکل گویایی تان به صورت مانع بزرگی در راه سعی و تلاش شما برای اصلاح آن ظاهر شود.

برای شروع این تکلیف ابتدا سعی کنید با اشخاصی که با شما نزدیک و صمیمی هستند صحبت کنید و سپس بتدریج افراد دیگری را که احتمال دارد بعدا با آنها صحبت داشته باشید مخاطب قرار داده و گفتگو نمائید. یک فرد لکنتی در این زمینه چنین اظهار کرد «من می خواهم دیگه گربه را فورا از کیسه رها کنم». من دیگه به اون میگم که من لکنت دارم من عادت کرده بودم که لکنت خودم را پنهان کنم چون که از مواجه شدن با اشخاص و گفتگو کردن با آنها ترس داشتم، با این روش جدید و پایبند بودن به توصیه ها و دستورالعمل های درمانی احساس آزار دهنده و ترس از مواجه شدن با افراد و دچار لکنت شدن را قویا از خودم دور کردم.

شخص لکنتی دیگر چنین نظر داد «برای من حدود بیست و یک سال طول کشید تا خودم بپذیرم و یا به دیگری بقبولانم که من لکنت دارم. من نمی خواستم قبول کنم که صحبت کردن من با دیگران فرق دارد در حالی که برای اینکه بتوانم درباره مشکل گویایی خودم کاری کنم دقیقا گام اول این بود که خودم بپذیرم که لکنت دارم تا در جهت نیل به هدف مورد نظر تلاش نمایم.»

بعنوان مثال شما ممکن است به یک دوست صمیمی چنین بگوئید «همان طوری که می دونید من بعضا دچار لکنت می شوم، تاکنون خجالت می کشیدم که صریحا آن را بپذیرم، اما من به اینجا رسیدم که باید خیلی صریح و آزاد مشکل خودم را بپذیرم و در این رابطه به کمک شما نیاز دارم». قطعا هر دوست صمیمی با شنیدن این جملات صراحت و صمیمیت شما را تقدیر نموده و بر احساس صمیمیت و نزدیکی اش با شما افزوده می شود. در کنار این مطلب شما متوجه خواهید شد که بسیاری از افراد علاقمند که بیشتر راجع به لکنت بدانند. پس راجع به مسئله لکنت اطلاعات تازه ای در اختیارشان قرار دهید.

بدون تردید انجام این تکلیف اضطراب و تنش شما را کاهش داده و به شما کمک خواهد کرد که لکنت خود را بعنوان یک مشکل گویایی بپذیرید و با کمترین خجالت و دست پاچگی با آن مقابله نمائید. این کار به طور فوق العاده محسوسی شما را قادر خواهد کرد تا یک نگرش و بازخورد تازه و سلامت و امیدبخش نسبت به مشکل گویایی تان داشته باشید و این چیزی است که همه افراد لکنتی سخت به آن نیاز دارند.

شما ممکن است تصور کنید که اگر صراحتا به مردم بگوئید که دچار لکنت هستید این مسئله موجب شکسته شدن غرورتان می شود، اما مطمئن باشید که اگر مشکل گویایی تان را خیلی آزاد و صریح با دوستان مطرح نمائید نه تنها غرورتان خدشه دار نمی شود، بلکه احساس غرور بیشتری از صداقت و صراحت خود خواهید داشت. ضمنا باید به خاطر داشته باشید که حیف است که انسان زندگی خود را با تظاهر و تجاهل بگذراند.

خیلی طبیعی است که شما نمی توانید به هدف این برنامه ظرف یکی دو روز نایل شوید. انجام این کار مستلزم حوصله و زمان است. شما نیاز به فرصت های فراوانی دارید که با افرادی که مایل هستید ارتباط برقرار نموده و توصیه های این برنامه را بکار بندید. صرف نظر از اینکه این کار چقدر طول می کشد این کار موجب کاهش تنش و ترس شما که از عوامل مهم لکنت می باشد، خواهد شد به شرط اینکه شما همواره نگرش و بازخورد و احساس آمادگی برای صحبت کردن با دیگران را راجع به لکنت زبانتان تقویت کنید.

آیا واقعا می توانید این برنامه را اجرا کنید؟ یکی گفت «خیلی آسان نیست» بخصوص اگر آن را جدی بگیریم. این کار ممکن است خیلی آسان نباشد، در حقیقت می تواند خیلی سخت باشد. اما انجام این کار سودمندترین گام در جهت رها ساختن شما از بیشتر ترس ها و تنش هاست.

ارسال شده در 20 دی 1395 توسط