خیلی راحت و آسان لکنت کنید

Victim of child abuse

این دستورالعمل یا قاعده اساسی بسیار مهم از شما می خواهد که تمرین کنید که خیلی راحت و آسان و بدون هر گونه فشار و احساس ناخوشایندی لکنت نمائید. لذا هدف اصلی دومین دستورالعمل که بسیار اساسی می باشد این نیست که لکنت شما را متوقف نماید بلکه منظور این است که شما با رهایی از احساسات آزار دهنده و ناخوشایند از لکنت راحت و روان برخوردار باشید. کلمات را خیلی روان با حرکات راحت و آرام و آزاد زبان، لب ها و آرواره ها ادا نمائید.

این روش اغلب روش شروع یا تلفظ آرام نامیده می شود با تنفس کاملا طبیعی به هنگام صحبت کردن شما قادر خواهید بود که به راحتی صداهای حروف یا بخش اول کلمات را یکی پس از دیگری بدون احساس فشار و با آرامش کامل ادا نمائید.

یکی از راههایی که شما می توانید از نحوه صحبت کردن عادی و یا همراه با فشار و تقلای خودتان باخبر شوید، این است که میزان فشار هوای دهان خودتان را کنترل نمائید. سعی کنید که هوای زیادی پشت لب ها و زبان شما جمع نشود. کوشش کنید به گونه ای لکنت نمائید که لب ها شل و راحت باشند و زبان فشاری بر لثه ها و سقف دهان وارد نکند. چرا سدّی در دهان خود درست کنید که پشت آن فشار هوا به طور فزاینده ای جمع شود؟ خیلی راحت و آسان لکنت کنید به خودتان فشار نیاورید.

شما می توانید این روش را با صحبت کردن آرام و راحت و خواندن با صدای بلند، حداقل برای پنج یا ده دقیقه هر روز تمرین کنید. خیلی شمرده و محکم بخوانید اما عضلات گویایی خود را آزاد و راحت بگذارید. این توصیه به این دلیل است که شما عادت کنید که خیلی راحت و آرام و بدون فشار عضلات گویایی خودتان را کنترل نمائید حتی اگر لکنتی نداشته باشید.

اگرچه انجام این کارها بعضی وقت ها مشکل به نظر می رسد اما برای ملاحظه تاثیر این شیوه و نیل به هدف، توصیه شده است که افراد لکنتی در زمینه آرامش عضلات گویایی (تنش زدایی از دستگاه گویایی) تمرین کنند. و برای این کار لازم است که گاهی عمدا در عضلات دستگاه گویایی تنش و گرفتگی ایجاد کرده و سپس آن را رها کنید تا به دنبال آن تفاوت بین حالت گرفتگی یا تنش عضلانی را با آرامش و راحتی عضلانی احساس نمائید.

ممکن است عادت کردن به این شیوه جدید آسان صحبت کردن برایتان کمی مشکل باشد و شاید بعضی وقت ها دچار فراموشی شوید لذا بهتر است بعضا از وسایل یا علائمی برای یادآوری و توجه دان خودتان در پیروی کامل از این دستورالعمل بهره گیرید. بعنوان مثال شما می توانید یادداشتی روی ساعت طاقچه و یا روی آئینه بگذارید که هر وقت چشمتان به آن افتاد متوجه شوید که نوشته «یادت باشد که امروز خیلی راحت و روان لکنت کنی» و یا اینکه یک کش یا نخ را دور مچ دست خود ببندید که مستمرا شما را متوجه تلاش جدیدتان در نحوه صحبت کردن آسان و راحت نماید. برای حُسن پیشرفت کار در این برنامه مهم شما می توانید جدولی تهیه نمائید و تمامی لحظات و شرایط و موقعیت هایی که در طول روز یا شب موفق شدید خیلی راحت لکنت کنید و فشاری به خودتان نیاوردید و یا احیانا اوقاتی که فراموش کردید مطابق برنامه صحبت کنید را یادداشت نمائید.

در غالب موارد لکنت زبان ناشی از این است که فرد به خودش فشار آورده و تلاش م یکند که بدون زحمت صحبت کند. متاسفانه دستگاه گویایی به لحاظ پیچیدگی آن، وقتی که با فشار و تقلا مواجه می گردد نمی توانید به طور طبیعی فعالیت نماید. لذا اگر شما بتوانید با این دستورالعمل همراهی نمائید و راحت و آزاد لکنت کنید قدر مسلم شدت لکنت شما کاهش یافته و از فراوانی و تنوع آن کم می شود.

خیلی راحت و آسان لکنت کنید به خودتان فشار نیاورید. وقتی که شما مشغول کار کردن روی این دستورالعمل می باشید بهتر است که چگونگی پیشرفت خودتان را در یک دفترچه یادداشتی ثبت نمائید. ابتدا شما می توانید فردی را مخاطب قرار داده و سعی کنید مطابق دستورالعمل بدون هرگونه فشار و ناراحتی صحبت نمائید و با موفقیت این کار را انجام دهید و آن را در اولین ستون دفتر یادداشت ثبت نمائید. مجددا این کار را با شخص دیگری در موقعیت متفاوتی انجام دهید و نتیجه کار را یادداشت نمائید و بعد از آن باز هم فرد دیگری را در شرایط متفاوتی مخاطب قرار داده و خیلی آسان و روان با او صحبت کنید و موفقیت خودتان را در دفتر یادداشت قید نمائید. این برنامه را به همین صورت ادامه دهید تا حداقل اسامی 5 نفری را که به ترتیب و به طور متوالی مخاطب قرار داده و با آنها خیلی راحت و روان صحبت کرده اید (بدون توجه به اینکه در صحبت خود لکنت داشته اید یا خیر) در دفتر یادداشت خود ثبت کنید در این برنامه ملاک اصلی موفقیت شما آسان و روان صحبت کردن است و نه لکنت نکردن.

بدیهی است هدف این دستورالعمل به تنهایی این نیست که لکنت شما را متوقف نماید اما اگر شما سعی کنید که به شیوه جدید صحبت کردن عادت کنید و خیلی آسان و راحت و بدون تقلا حرف بزنید و یا لکنت نمائید بالطبع شما تحت فشار و تنش کمتری خواهید بود و در نتیجه احساس خوشایندی از عادت جدید صحبت کردن به شما دست خواهد داد و این خود اولین گام از پیشرفت موفقیت آمیز شما در اجرای برنامه درمانی است.

شاید برای شما نقل قولی از نامه یک فرد غیر لکنتی که سالیان پیش توسط مورخی بنام توماس کارلیل در تاریخ 17 نوامبر 1843 به رالف والد امرسون نوشته است خیلی جالب باشد، او نوشته بود: «فرد لکنتی هرگز آدم کم ارزشی نیست، … در واقع بیشتر به خاطر حساسیت فوق العاده زیاد در برابر همنوعان خود است که دچار لکنت می شود». حتی در آن زمان هم حساسیت به عنوان یک عامل مهم در بروز لکنت زبان مورد توجه بوده است.

دستورالعمل سوم:

قبول کنید که شما لکنت دارید

سومین قاعده یا دستورالعمل در برنامه خود درمانی، این است که شما صاحب بازخورد و یا نگرشی شوید که خودتان به راحتی بپذیرید که لکنت دارید و هرگز لکنت تان را پنهان نکنید. شما ممکن است از خودتان سوال کنید حال که می خواهم لکنت خودم را اصلاح نمایم چرا آن را پنهان کنم! در حقیقت با مخفی نگه داشتن لکنت، شما همواره دچار لکنت خواهید شد.

برای اینکه شما در این برنامه توفیق بیشتری حاصل کنید بهتر است ابتدا این نگرش را در خود تقویت کنید که شما تمایل داشته باشید که با دیگران خیلی راحت و صریح در مور مشکل گویایی خود صحبت نمائید. با این کار شما ترس خودتان را از اختلال گویایی تان به هنگام صحبت کردن به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهید.

همان طوری که قبلا توضیح داده شد اگر شما هم همانند بیشتر افراد لکنتی از اینکه دچار لکنت هستید خجالت می کشید و بالطبع اگر سعی می کنید لکنت تان را از نظر دیگران مخفی نگه دارید این گونه احساس شرم و خجالت، بتدریج آن چنان در شما ایجاد اضطراب و ترس می نماید که هر زمان که از شما خواسته شود در شرایط خاصی صحبت نمائید سخت دچار مشکل می شوید.

همان طوری که پیش از شرح داده شد ترس از مشکل، موجب تنش و گرفتگی عضلانی- روانی در دستگاه گویایی شما شده و مشکل تکلم شما را مضاعف می نماید. متاسفانه وقتی که دستگاه گویایی فردی تحت شرایط بسیار ظریف و در عین حال پیچیده عمل می کند قدر مسلم کنش طبیعی آن با وجود تنش و اضطراب زیاد دچار اختلال می شود. بنابراین شدت و تنوع لکنت شما معمولا با میزان ترس و تنش شما رابطه مستقیم دارد به عبارت دیگر هر چقدر شما اضطراب و تنش بیشتری داشته باشید لکنت شما بیشتر و پیچیده تر خواهد بود.

برای مقابله با ترس و تنش، آزار دهنده ترین دشمنان شما، ضروری است که تا آنجایی که برایتان مقدور است خجالت و حساسیت فوق العاده ای که پیدا کرده اید از خود دور کنید. افراد لکنتی غالبا نیرو و انرژی فوق لعاده زیادی را صرف پنهان نمودن لکنت خود می نمایند بعضی ها از شیوه ها و شگردهای بسیار پیچیده برای گریز از لکنت و یا مخفی نگه داشتن آن استفاده می کنند و یا بعضا سعی می کنند هویت خودشان را به گونه ای دیگر نشان دهند تا بلکه شنونده یا شنوندگان متوجه لکنت آنها نشوند این کارها نه تنها خود بتدریج موجب بروز عادات و رفتارهای نامطلوب الحاقی و ناخواسته می شوند بلکه مکالمه بین فردی را نیز سخت تر می نمایند.

راستی شما از کجا اینقدر نگرانی و اضطراب پیدا کرده اید؟ هیچ جا! در واقع همین که شما سعی می کنید لکنت خودتان را پنهان نمائید، ترس و تنش شما بیشتر شده و اختلال
گویایی تان تشدید می شود.

ارسال شده در 19 دی 1395 توسط