عادت تقویت کننده و تمرینات سودمند برای لکنت زبان

ما امیدواریم که تجارب شما در بکارگیری روشهایی که در این کتاب بدان پرداختین موجب شده باشد که کمی راحت تر و آسان تر صحبت کنید. به هر جهت ما قصد نداریم و مایل هم نیستیم که بکارگیری این شیوه سخن گفتن را بطور دائم به شما پیشنهاد نمائیم. دستوراتی که شرح آنها در این فصل خواهد رفت برای شما چگونگی کنترل لکنت تان را با استفاده از بعضی از تمرینات اصلاحی تشریح خواهد نمود. این روشها شامل دوازده قاعده اساسی یا رهنمودهای مهم است که به طور فهرست وار در این فصل خلاصه شده است. در یک روش کلی این قواعد یک طرح و روشهای جامعی را در رابطه با اینکه شما چگونه می توانید با بهره گیری از دو روش کلی بر مشکل تکلمی خود فائل آیید ارائه می دهند.

در وهله اول، احساس و بازخورد شما را نسبت به لکنت تان از طریق کاهش ترس از صحبت کردن و رفتار کلامی اصلاح می نماید.

در مرحله بعد با بکارگیری بعضی تکنیک ها اقدام به اصلاح رفتارهای غیر عادی شما که همراه لکنت تان ظاهر می شوند می نماید به گونه ای که شکل لکنت شما تغییر یافته و شما می توانید بدون رفتار غیر عادی صحبت نمائید.

در اینجا به دوازده قاعده کلی و یا دستورالعمل های اساسی اشاره می شود.  امیدواریم که بتوانیم برنامه بسیار ساده ای را برای شما ارائه دهیم اما باید به خاطر داشته باشید که همانگونه که قبلا بیان شده لکنت یک اختلال کاملا پیچیده می باشد. بنابراین بسیار معقول و منطقی خواهد بود که اگر شما بتوانید از روشهای مختلف درمانی برای حل مشکل لکنت خودتان بهره گیرید.

پیشنهاد می شود که شما به طور کامل و دقیق دستورالعمل ها و رهمودهایی را که در صفحات بعدی توضیح داده خواهد شد مطالعه نمائید. برای اینکه پیشرفتی حاصل شود ضروری است که شما بیشترین تلاش خود را در مورد هر یک از تمرین های سودمندی که تشریح می گردد مبذول دارید لازم به تذکر است که باید در زمان واحد فقط با یکی از تمرینات داده شده مشغول شوید.

به نظر می رسد که بهتر باشد که شما در انجام تمرینات داده شده مطابق ترتیبی که بدان ها اشاره شده است عمل نمائید هر چند که این مسئله یک امر کاملا فردی است.

همانطور که ملاحظه خواهید نمود قوانین پایه به گونه ای آورده شده اند که در درجه اول حساسیت شما را نسبت به مسئله لکنت کاهش داده و عادات ناخوشایند شما را متوقف نمایند. سپس شما در اصلاح رفتار خودتان متمرکز خواهید شد زمانی که دچار لکنت می شوید.

در رابطه با هدف فوق الذکر شما با یک قانون مهم آشنا خواهید شد که در نتیجه آن شما مطالعه دقیقی در رابطه با آن دسته از رفتارهای غیر طبیعی و نادرستی که به هنگام صحبت کردن و بروز لکنت از خود نشان می دهید انجام خواهید داد. سپس این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد که رفتارهای غیر طبیعی و زائدی که هنگام سخن گفتن مشاهده می شود بتدریج حذف نموده و اشتباهات شما را اصلاح نماید.

برای اینکه رفتار ناصحیح مکانیسم گویایی خود را اصلاح نمائید شما راهنمایی خواهید شد که از روش اصلاحی، قبل از گیر زبان، هنگام گیر زبان و پس از گیر زبان استفاده نمائید. این روشهای اصلاحی به صورتی تنظیم شده اند که شما به تدریج متوجه کلمات باصطلاح ترس آور شده و با یک روش مصمم قادر به تقویت اعتماد به نفس و احساس کنترل گویش خود خواهید شد.

البته کار کردن و انجام تکالیف و تمرینات داده شده برای نیل به اهداف و قوانین مربوط آسان نخواهد بود. در واقع ممکن است یک دوران سخت و اضطراب آوری را طی نمائید. البته پر واضح است که نیل به اهداف مورد نظر مستلزم صبر و استقامت و تصمیم جدی است تا اینکه نه تنها ترس یا مشکلات خود را کاهش دهید بله بتوانید رفتار تکلمی خود را اصلاح نمائید.

بعضی از قوانین پایه ممکن است بیشتر روی اصلاح لکنت شما تاثیر بگذارند و علی الظاهر به لحاظ آنکه نقاط به اصطلاح ضعف شما را می پوشانند برای شما دارای ارزش بیشتری باشند. در نتیجه ممکن است شما بخواهید که بیشتر روی همان قوانین و برنامه ای کار کنید که نتیجه بیشتری از آن عاید شما می شود. متاسفانه راهی وجود ندارد که ما مشکل خاص و نقاط ضعف شما را بدانیم لذا ما فقط توصیه می کنیم که بهتر است تمرینات مربوط به همه دستورالعمل ها و ببرنامه های مطرح شده را بطور کامل انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که شما خود، درمانگر خودتان هستید و ممکن است شخص خاصی بر چگونگی دقت شما در بکارگیری قوانین ارائه شده نظارت ننماید. شاید انجام تمام و کمال قوانین و تمرینات مربوط، کمی دشوار باشد و چنین انتظاری هم احتمالا موردنظر نباشد اما نتایج همان خواهد بود که شما می خواهید و بدان نیاز دارید.

کار کردن روی تمرینات سودمند شاید کلید اصلی پیشرفت کاری باشد که شما می خواهید انجام دهید سعی کنید صمیمانه و صادقانه به راهنمایی ها توجه داشته و نسبت به ا نجام تمرینات داده شده تا آنجایی که مقدور است و در توان دارید پایبند باشید. حتما کوشش شما نتیجه بخش خواهد بود.

اراده خودتان را قوی کنید و به توان خودتان برای نیل به موفقیت اعتماد نمائید.

در میان  افراد لکنتی افرادی که کمرو و خجالتی نباشند بسیار نادرند. لذا طبیعی است که آن دسته از  افراد لکنتی که از نظر شخصی و اجتماعی کمرو و گوشه گیر نیستند توجه چندانی به دستورالعمل هایی که هدفش  ارائه تمرینات در زمینه کسب مهارت های اجتماع است نداشته باشند.

روشهای درمان لکنت می بایست بطور کامل و جدی مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه کامل رضایت بخش به همراه داشته باشد. شما باید احساس نمائید که با روشهای مناسبی آشنا شده اید و می بایست برنامه های ارائه شده را به طور کامل انجام دهید برای کار خودتان برنامه مناسبی را تدارک ببینید سپس خیلی جدی تر از آنچه که قبلا انجام داده اید و مطابق برنامه تنظیم شده کار کنید. بی تردید کار شما با موفقیت توام خواهد بود.

«بوهملر Boehmler»

ارسال شده در 19 دی 1395 توسط