مبنا و برنامه خود درمانگری

از آنجایی که برای شما حائز اهمیت است که نسبت به برنامه درمانی آگاهی کامل داشته باشید ما بطور خلاصه نحوه عملکرد این برنامه را تشریح می نمائیم. در ابتدا از شما خواهیم خواست تا به طور تجربی مراحل درمانی را که در فصل بعدی تحت عنوان مراحل درمانی تجربی آمده است آزمایش کنید. این تجربه بخصوص برای کسانی که نیازمند یک درمان و اصلاح سریع می باشند کاملا سودمند خواهد بود.سپس از شما خواسته شده است که پیشنهادات معقول دوازده گانه یا دستورالعمل های اساسی را برای بهبود صحبت کردن خود بکار بندید. این قوانین یا دستورالعمل های اساسی به گونه ای طرح و تنظیم گردیده که راههای عملی برای مقابله با مشکل لکنت شما فراهم گردد.

با انجام و اجرای پیشنهادات دستورالعمل های اساسی تشویق کننده شما نیروی خودتان را نسبت به کاهش شدت و غیر عادی بودن مشکل گویایی خود متمرکز نموده و میزان لکنت خود را کاهش خواهید داد. شما تمهیدات و تسهیلات این رهنمودها را با خود خواهید داشت شما بتدریج کار اساسی برای کنترل و اصلاح جدی اختلال گویایی را شروع خواهید کرد.

این قوانین یا رهنمودها شما را موظف خواهد کرد که در بیان خیلی چیزها بطور آگاهانه و سنجیده صحبت نمائید خیلی راحت و باز لکنت نمائید هیچ کوششی برای پنهان نمودن لکنت خود ننمائید تمرینات گریز از لکنت را متوقف نمائید، نشانگان ثانویه رفتاری را حذف کنید ارتباط طبیعی بصری را حفظ نمایند و …

یک دستورالعمل بسیار مهم چنین است که از شما خواسته می شود تا یک مطالعه و وارسی دقیقی نسبت به آنچه که شما به هنگام لکنت بطور ناصحیح با دستگاه گویایی خود انجام می دهید بعمل آورید. بعبارت دیگر بررسی کنید که وقتی که شما دچار مشکل تکلمی می شوید چه رفتاری از شما سر می زند. این اطلاعات حیاتی برای تغییر یا حذف کنش های غیر عادی که مشکل گویایی شما را موجب می شوند قابل استفاده خواهند بود و به شما کمک خواهد کرد که شیوه های بهتری را در مقابله با لکنت خودتان زمانیکه احتمال وقوع آن می رود بیاموزید؟

سپس شما می آموزید که چگونه با این بی نظمی ها با استفاده از اصلاحات گیرهای کلامی (گیرهای مربوط به قبل از صحبت، هنگام صحبت و بعد از صحبت) مقابله نمائید تا اشتباه مکانیسم رفتار کلامی خود را حذف یا اصلاح نمائید.

و این شیوه های اصلاحی به گونه ای طرح گردیده اند که به شما کمک کنند تا به راحتی و  مصممانه به طرف کلماتی که برایتان ترس آور بوده اند حرکت نمائید تا شما را در توسعه احساس، کنترل توامند نماید. وقتی که بیابید که قادر به کار کردن با قوانین پایه یا دستورالعمل های اساسی می باشید شما قطعا در جهت کنترل تکلم خود گامهای موثری برداشته اید.

بعضی از قوانین یا دستورالعمل ها ممکن است شما را بیشتر متاثر نماید و یا بیش از قوانین دیگر برای شما مهم جلوه کنند زیرا ممکن است اجرای آنها نقاط ضعف شما را پنهان نگهدارند. در نتیجه شما ممکن است دریابید که نیل به هدف بعضی از دستورالعمل ها سهم قابل توجهی در پیشرفت تلاش شما در کنترل گیرهای تکلمی تان دارند. متاسفانه برای ما مقدور نیست که بطور دقیق از ماهیت لکنت شما آگاه شده و شیوه خاصی را برایتان پیشنهاد نمائیم لذا توصیه ما این است که همه پیشنهادات و دستورالعمل های ما را کاملا مورد توجه قرار داده و به آنها عمل نمائید.

مدت زمانی که لازم است شما به هدف هر یک از دستورالعمل ها یا قوانین اساسی درمان لکنت نایل آئید از موردی به مورد دیگر متغیر بوده و عمدتا به شرایط خاص و پیچیدگی لکنت شما و اراده قاطعیتی که در انجام تکالیف مربوط نشان می دهید بستگی دارد. البته این ممکن است که مدت زمان لازم برای نیل به هر یک از هدفهای مورد نظر بر اساس روزهای ارزیابی محاسبه شود اما برای بعضی از افراد لکنتی ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد تا عادت سخت و یا ظاهرا کنترل ناپذیر لکنت خود را تحت کنترل قرار دهند.

حتی اگر لکنت شما شدید نمی باشد باز هم لازم است مراحل درمانی را کاملا مورد توجه و عمل قرار دهید. و وقتی که شما با یک دستورالعمل یا روش درمانی مشغول شدید ما امیدواریم که شما از برنامه ای که شروع کرده اید احساس رضایت داشته و در حد معقولی به هدف آن رسیده باشید. قبل از آنکه دستورالعمل دیگری را شروع نمائید با انجام  این شما دقیقا متوجه خواهید شد که در رابطه با برنامه درمانی در کجای کار قرار دارید و چقدر پیشرفت حاصل نموده اید.

یاد گرفتن اینکه چگونه بخودتان کمک کنید می بایست هدف اصلی هر فرد لکنت کننده باشد. اولین قدم شما این خواهد بود که چگونه صحبت کردن به شیوه دیگر را تجربه نمائید این کار بدین منظور طراحی شده تا آسودگی خاطر فوری تر را برای هم فراهم آورد.

ارسال شده در 18 دی 1395 توسط