ایجاد ترس و بروز لکنت زبان

از آنجایی که ترس سبب تنش عضلانی فزاینده ای می گردد بالطع می بایست هدف اصلی درمان لکنت کاهش و تقلیل ترس باشد. تنش عضلانی- روانی که بر اثر ترس ایجاد می گردد خود نقش بسیار مهمی در بروز لکنت دارد ممکن است این خود علت کلیدی مشکل گویایی شما باشد. اگر شما سعی نمی کردید که به زور و فشار صحبت بی زحمت و راحت داشته باشید آنقدر دچار لکنت نمی شدید و یا لااقل به سختی لکنت نمی کردید.

از چگونه می توان تنش را کاهش داد؟

پاسخ به این سوال آسان نیست. گفته شده است که شاید هیپنوتیسم بتواند در این رابطه مفید واقع گردد در واقع بسیار جالب خواهد بود اگر شما بتوانید از طریق درمان هیپنوتیسم تنش خودتان را از بین برده و یا کاهش دهید اما متاسفانه باید اذعان نمود که تحقیقات نشان می دهد که هیپنونیسم نتوانسته است تاثیر مثبت و همیشگی در کاهش تنش داشته باشد. همچنین در جهت کاهش تنش و نیل به آرامش روانی- عضلانی از روشهای دیگری نیز استفاده شده است. مثلا متاسفانه بعضی از افراد لکنتی برای کاهش تنش خود به الکل پناه برده و بعضا برای مدتی مست و مبهوت شده اند ما بسیار متاسفیم که اعلام کنیم استفاده از الکل تا مرز مستی صرفا بطور موقت و گذرا سبب کاهش تنش فرد می گردد لذا بدیهی است که این شیوه مطلقا توصیه نمی گردد.

همچنین لازم به تذکر است که متاسفانه ما هیچ گونه دارویی را برای درمان لکنت زبان سراغ نداریم. حقیقت این است که داروهای آرام بخش هیچ گونه کمکی به درمان لکنت زبان نمی کنند.

همچنین توصیه شده است که تمرینات مربوط به تنش زدایی می تواند موجب کاهش یا از بین رفتن اضطراب و تنش شود چرا که افراد لکنتی عمدا دچار تنش و اضطراب هستند. قدر مسلم اینکه اگر کسی بتواند با تمرینات ورزشی و استفاده از شیوه های تنش زدایی اضطراب و تنش خود را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داده و یا از بین ببرد، بسیار مفید و موثر واقع خواهد شد. در این زمینه به خصوص تحقیقات زیادی انجام شده است و تعداد بسیاری از افراد لکنتی با صرف هزاران ساعت از اوقات خود تلاش کرده اند که تنها با بهره گیری از تمرینات تنش زدایی لکنت زبان خود را درمان نمایند اما نتایج حاصل نشانگر یک موفقیت رضایت بخش نیست.

البته این بدان معنی نیست که به تمرینات تنش زدایی بهای چندانی داده نشود بویژه آنکه انجام تمرینات مربوط به آرامش روانی- عضلانی ولو اینکه برای حل مشکل خاصی هم نباشد می تواند برای سلامت عمومی فرد مفید واقع گردد. بدون تردید مهمترین اصل این است که هر چقدر شما آرام و راحت تر باشید لکنت کمتری خواهید داشت. به همین دلیل از شما خواسته خواهد شد که خیلی آرام، آهسته و راحت و با شیوه سنجیده و بطور شمرده صحبت کنید چرا که اینگونه صحبت کردن موجب خواهد شد که شما راحت تر و آرام تر ارتباط برقرار نمایید.

ارسال شده در 18 دی 1395 توسط