خطرات رسوب کلسترول در خون

رسوب کلسترول در رگ ها عامل انواع سکته های مغزی و قلبی به شمار می رود می خواهیم در این بخش به بررسی علل مهم برای ایجاد این بیماری بپردازیم چربی و کلسترول خون باانجام برخی آزمایشات مهم قابل بررسی است افرادی که چاقی و اضافه وزن دارند بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند .

دکتر محمد هاشمی: کلسترول گرچه چربی مضری است که ما مصرف می‌کنیم و می‌تواند عواقب ناگواری برای سلامت ایجاد کند اما با این حال لازم نیست به‌طور کلی مصرف آن صفر شود.

کلسترول در دیواره سلولی و در فرآیندهای بیوشیمیایی بدن نقش دارد و از این‌رو باید مقادیری از آن مصرف شود. مشکل این است ما بیش از نیاز کلسترول مصرف می‌کنیم و اضافه مصرف آن در رگ‌های ما رسوب می‌کند.

رسوب کلسترول در رگ‌ها منجربه بروز بیماری تصلب شرائین یا آترواسکلروزیس می‌شود. این بیماری وقتی در شریان‌های ریز اتفاق می‌افتد زمینه ساز بروز اختلالات و سکته قلبی و مغزی می‌شود. همچنین رسوب کلسترول در رگ‌ها باعث افزایش فشار خون در رگ‌ها شده که همین عامل زمینه ساز انواع سکته‌ها و بیماری‌های قلبی و ریوی است.

در 10 سال اخیر با توجه به تبلیغات انجام شده مبنی بر کاهش مصرف چربی روند صعودی افزایش کلسترول در سطح جامعه کنترل شده و وضعیت ما قدری بهتر شده است. با این حال غذاهای حاوی کلسترول و اسید چرب هنوز در جامعه مصرف می‌شود که می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد. برای اینکه بتوانیم افزایش مصرف اسید چرب و کلسترول را در بین مردم کنترل کنیم در نخستین قدم باید بتوانیم غذاهای حاوی کلسترول را شناسایی کنیم و مصرف آن را در وعده‌های غذایی به حداقل برسانیم. دوم آنکه افراد در معرض خطر باید شناسایی شوند و چکاپ دوره‌ای لازم انجام دهند تا بتوانند از عوارض افزایش چربی‌های مضر در بدن پیشگیری کنند.

*رئیس انجمن پیشگیری از چاقی

روزنامه ایران

 

ارسال شده در 17 دی 1395 توسط