موارد مهم درباره دندان قروچه

ابتدا میخواهیم بدانیم چرا برخی از افراد دندانهایشان به هم می سایند و از کجا بدانیم ما هم این کار را انجام میدهیم یا نه و  و این کار چه ضررهایی برای بدن دارد و چگونه میتوانیم از این کار پیشگیری کنیم آیا در کودکان هم این عادت وجود دارد؟

اغلب مردم دندان قروچه می کنند یا در مواقعی دندانهایشان را به هم می سایند این کار در اصطلاح پزشکی به Bruxism مشهور است. البته این عمل لزوما موجب تخریب دندانها نخواهد شد. اما اگر این دندان قروچه تبدیل به یک عادت همیشگی شود خطر آغاز می شود و ممکن است در اثر این کار بیماریهای دیگر دندان و لثه هم ایجاد گردد.

 

چرا اصولا افراد دندانهایشان را به هم می سایند؟

اگرچه ممکن است استرس و پریشانی علت اصلی سابیدن دندانها به هم باشد اما اکثرا این کار را در هنگام خواب انجام می دهند.و این عمل در اثر گاز گرفتن های غیر طبیعی یا عدم ردیف بودن دنداها ایجاد شود.

 

چطور می توانیم بفهمیم که ما هم دندان قرچه می کنیم یا خیر؟

از آنجاییکه این کار اغلب در زمان خواب روی می دهد اغلب افراد نمی دانند که خود هم دچار این عادت هستند. در هر حال یک سردرد مبهم همیشگی یا دائمی و احساس درد در ناحیه فک می تواند علامتی برای فهمیدن این عادت نادرست باشد. اغلب دیگران به شما می گویند که آیا دندان قروچه می کنید یا خیر؟

اگر هنوز مطمئن نیستید که در خواب دندان قروچه می کنید یا نه با دندانپزشکتان مشورت کنید. دندان پزشک با معاینه دهان و فک شما درصورت وجود علایم آنها را پیدا خواهد کرد. این علامتها می توانند کنگره دار شدن لبه دندانهای شما یا وجود حالتهای غیر طبیعی روی دندانها باشد.

 

مضرات ساییدن دندان ها چیست؟

در برخی مواقع، کنگره دار شدن شدید دندانها می تواند منجر به شکستگی، شل شدن یا حتی از دست رفتن دندان مورد نظر شود. کنگره دار بودن شدید ممکن است به ریشه دندان هم آسیب بزند. زمانی که این اتفاق بیفتد درمان پل ،تاج یا  روت کانال و ایمپلنت ،  یا استفاده از دندان مصنوعی به صورت تکه ایی و حتی در برخی مواقع به صورت کلی نیاز می شود.

خسارتهای ناشی از دندان قروچه نه تنها ممکن است به قیمت از دست رفتن دندان باشد بلکه ممکن است فک و آرواره شما هم آسیب ببیند و متاسفانه مشکلات شنوایی هم ایجاد شود. و در برخی موارد چهره شما هم تغییر کند.

 

چه کارهایی می توان کرد تا از دندان قروچه جلوگیری شود؟

قرار دادن یک حفاظ ایمنی توسط دندان پزشک درون دهان شما یکی از کارهایی است که می تواند به شما کمک نماید.

اگر استرس علت دندان قروچه شما است از پزشک یا دندان پزشکتان بخواهید برای استرس شما دارویی تجویز کنند. یا تمرینهای ورزشی کاهش استرس انجام دهید. می توانید از پزشکتان بخواهید داروهای شل کننده عضلات به شما بدهد. کارهای دیگری هم هست که می توانید آنها را بای رفع دندان قرچه خود انجام دهید:

از غذاها و نوشیدنیهای کافئین دار نظیر نوشابه های گاز دار، شکولاتها و قهو کمتر استفاده کنید.

از جویدن ته مداد و خودکار و هر وسیله دیگری که به جویدنش عادت دارید پرهیز نمایید. از جویدن آدامس پرهیز کنید زیرا آدامس جویدن باعث می شود عضله های فک شما بیشتر به سمت دندان قروچه پیش برود و بیشتر دوست خواهید داشت دندانهایتان را به هم بسایید.

سعی کنید با تمرین و دقت و توجه از این کار پرهیز کنید. اگر دقت کنید در طول روز هرگز دندانهایتان را به هم نسایید حتما عادت دندان قروچه در طول خواب هم کم کم از بین خواهد رفت. برای این منظور می توانید زبانتان را بین دندانهایتان قرار دهید. این کار باعث می شود عضلات فک شما بیشت به استراحت عادت کنند.

در هنگام شب و استراحت با قرار دادن یک پارچه گرم در ناحیه زیر گوش و پایین فک عضلات فک خود را استراحت دهید.

 

آیا بچه ها هم دندانهایشان را به هم می سایند؟

مضرات این عادت نادرست منحصر به بزرگسالان نیست. تقریبا 15 تا 33% بچه ها هم دندانهایشان را به هم می ساییند. بچه هایی که این عادت را دارند اغلب آن را از شروع درآوردن اولین دندانها با خود دارند. اغلب این نوع بچه ها  بعد از درآمدن کامل دو ردیف دندانهایشان آن را ترک می کنند.

در بیشتر مواقع، کودکان بیشتر در خواب دندان قروچه می کنند تا در بیداری. اما دقیقا نمی توان گفت علت این کار کودکان چیست ممکن است ردیف نبودن دندانها یا تماس های غیر معمول بین دندانهای بالا پایین، بیماری و دیگر بیماریها نظیرکرم روده، آلرژیها، نامنظمی های هورمونی و ناراحتی های روحی نظیر استرس و اضطراب می تواند علت این کار در کودکان باشد.

معمولا ساییدن دندان در کودکان بر خلاف بزرگسالان ناراحتی های جدی ایجاد نمی کند. در هر حال، دندان قروچه  باعث درد در ناحیه فک خواهد شد سردرد هم یکی دیگر از ناراحتی هایی است که به وجود می آید، تحریک دندانی ناراحتی دیگری است که ایجاد می شود. بهتر است در صورت مشاهده چنین عاداتی در کودکتان حتما با دندان پزشک مشورت کنید.

 

نکاتی برای جلوگیری از دندان قروچه در کودکان:

سعی کنید استرس را در کودکتان بکاهید بخصوص قبل از خواب.

از ماساژ و ضربه های آرام روی فک  برای ایجاد ارامش در عضلات استفاده کنید.

دقت کنید کودکتان به حد کافی آب بخورد. کم آبی خود منجر به دندان قروچه در کودکان می شود.

حتما تا قبل از سن مدرسه سعی کنید این مشکل را در کودکتان حل نمایید. در کودکان بزرگتر و نوجوانان می توان از ابزارهای خاص برای حفاظت از دندانها در شب بهره جست.

 

معانی دیگر: فشار دادن دندان ها روی هم، فشردن دندان ها بر روی هم، ساییدن دندان ها

به انگلیسی: Bruxism (teeth grinding) نیز گفته می شود.

ارسال شده در 15 دی 1395 توسط