نزاکت داشته باشید و مراقب حرف زدنتان باشید

یک ضرب المثل می گوید: اگر ماهی جلوی دهان خود را می گرفت، صید نمی شد.نه تنها در محل کار، بلکه در زندگی شخصی تان حرف زدن شما معرف شخصیت شما است. هر چه پر حرف تر و پراکنده گوتر باشید دست خود را جلوی دیگران بیشتر رو می کنید. آهسته، با تأنی و به موقع صحبت کنید. از بیان تکیه کلام های عامیانه یا بی ادبانه اجتناب کنید. شوخی های زشت و تعریف جوک های نامناسب فقط شخصیت شما را زیر سوال و انتقاد می برند.

اگر کمتر صحبت کنید لاجرم کمتر غیبت می کنید. فراموش نکنید که غیبت کردن از نشانه های یک شخصیت رشد نکرده و ضعیف است و معمولا کسانی که از فرهنگ بالایی برخوردارند از آن به شدت دوری می کنند. بهتر است در برابر کسانی که پرگویی می کنند لطیفه های زشت تعریف می کنند، یا غیبت می کنند با قاطعیتی ملایم برخورد کنید و نظر خود را درباره این گونه مسائل صراحتا ابراز نمایید.

نزاکت داشته باشید:

مبادی آداب بودن و رعایت آداب معاشرت از مواردی است که شخصیت شما را استحکام می بخشند. با مردم مودبانه صحبت کنید و سعی کنید تاثیر خوبی روی آن ها بگذارید. به مسائلی که با شما در میان می گذارند علاقه نشان دهید و تا جایی که لازم است مهربانانه رفتار کنید. به سالخوردگان احترام بگذارید. جلوتر از خانم ها وارد جایی نشوید. فردای مهمانی با یک تلفن از صاحبخانه تشکر کنید و …! صدها نکته دیگر که تصویر شما را در دید دیگران زیبا و قابل احترام می سازد. هرگز تصور نکنید که به قضاوت مثبت دیگران احتیاجی ندارید شما در جامعه زندگی می کنید و آنچه مردم درباره شما فکر می کنند تاثیر بسزایی در زندگی و آینده تان خواهد داشت.

اطلاعات خود را افزایش دهید:

صرف نظر از میزان تحصیلات، اطلاعات عمومی شما تاثیر بسیاری روی شخصیتتان می گذارد. در دنیای امروز که علم و تکنولوژی با سرعت عجیبی رو به افزایش و گسترش است سعی کنید پا به پای دیگران پیش بروید. در عصر حاضر همه چیز با کامپیوتر معنا پیدا می کند. سعی کنید غیر از زبان مادری خود، به یک زبان دیگر هم تسلط داشته باشید. شاید به نظرتان عجیب بیاید ولی این موضوع تاثیر بسیار مهمی در رشد شخصیت، ازدیاد اطلاعات و موفقیت شما خواهد گذاشت. مطالعه آزاد را در اوقات فراغت خود بگنجانید. ادبیات، موسیقی و سینما نه تنها زیبا بوده بلکه راهی روشن به سوی ارتباط شما با دیگران نیز هستند.

تمرین:

  1. روزانه یک ساعت را به رسیدگی به سر و وضع خود و مرتب کردن لباس هایتان اختصاص دهید.
  2. سعی کنید کنترل برخی امور را در دست بگیرید. مثلا اگر دوست ندارید بخندید، نخندید یا با افراد غریبه شوخی نکنید.
  3. یاد بگیرید که در برابر شوخی هایی که دوست ندارید قاطعانه واکنش نشان دهید.
  4. امروز در برابر فردی خشمگین سکوت کنید و وقتی خشم او خالی شد با او صحبت کنید.
  5. امروز بکوشید کمتر از روزهای قبل در محل کار یا منزل صحبت کنید. سکوت هم به شما و هم به دیگران آرامش بیشتری هدیه می دهد.
  6. هر زمانی را به مطالعه آزاد اختصاص دهید و سعی کنید همیشه اطلاعات عمومی خود را زیاد کنید.
  7. سعی کنید در یک مورد در برابر انتقادی که از شما می شود واکنش نشان ندهید و به ارامی به حرف منتقد گوش بدهید.

ارسال شده در 15 دی 1395 توسط