آراستگی ظاهر را فراموش نکنید

وقتی با کسی روبه رو می شوید، مطمئن باشید که او در ده ثانیه اول شخصیت شما را ارزیابی می کند. اصولا انسان ها به داوری کردن علاقه مندند و خیلی ها دوست دارند آدم شناس باشند.مسلما هیچ کس نمی تواند در زمانی کوتاه فردی دیگر را بشناسد اما قطعا می تواند او را ببیند. بنابراین اولین قضاوت های افراد درباره شما از آنچه پوشیده اید و از سر و وضعتان نشات می گیرد. متاسفانه نخستین قضاوت ها از ذهن مردم خیلی دیر پاک می شوند و تا مدت ها تاثیر اولین ملاقات در خاطره ها باقی می ماند. سعی کنید همیشه در وضعیت مناسبی باشید. البته این بدان معنا نیست که تمام امور و وقت خود را به آرایش و شیکی اختصاص دهید بلکه توجه به اتوی شلوار، روسری و تمیز بودن کفش ها نیز کفایت می کند. آراستگی و برازندگی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و آرامش را به شما ارزانی می کند.

قاطع باشید:

تعداد زیادی از افراد شکست خورده هستند که چون توان رد خواسته های دیگران را ندارند همه چیز را از جانب آن ها می پذیرند. آن ها با خوشرویی و تعارفات زیاد، تقاضا و خواهش های شما را می پذیرند ولی در باطن کینه شما را به دل می گیرند. سعی کنید شما جزو این دسته افراد نباشید.

در برابر دیگران قاطعانه برخورد کنید و حریم شخصی خود را حفظ نمایید. البته مراب باشید که قاطعیت را با پرخاشگری اشتباه نگیرید. یک فرد قاطع دستور نمی دهد و سلطه جو نیست فقط می تواند از حریم زندگی خودش پاسداری کند. برای این که قاطعیت خود را بشناسید و آن را در حد متعادل بروز دهید از شوخی های بی دلیل با افرادی که زیاد با شما صمیمی نیستند خودداری کنید. این کار باعث می شود تا فاصله شما و کسی که شناخت زیادی از او ندارید در حد متعادل باقی بماند. احساسات خود را به راحتی بروز دهید. در صورت ناراحتی دلیلی ندارد که خود را شادمان نشان بدهید. اگر از کسی خوشتان نمی آید، هرگز تملق او را نگویید و اگر میل دارید با کسی دوست شوید بدون واهمه به او نزدیک شوید. در زمان انجام کار و انجام وظیفه از شوخی و اتلاف وقت جدا بپرهیزید. اسرار خود را برای دیگران بازگو نکنید. در عین حال سعی کنید با رعایت این نکات تبدیل به فرد غیر قابل تحملی نشوید که حضورش جو را سنگین می کند و وقتی می رود همه نفس راحتی می کشند. با یک لبخند دائمی، قاطعیت خود را تلطیف کنید.

روش برخورد با افراد خشمگین را بیاموزید:

ابتدا سعی کنید با گوش دادن دقیق به مطالبی که شخص خشمگین می گوید یا فریاد می زند، به منشا خشم او پی ببرید. معمولا کسانی که خشمگین می شوند، احساس می کنند که مورد انتقاد واقع شده و نزد دیگران بی اهمیت هستند. اگر نتوانستید دلیل خشم او را تشخیص دهید، از خودش بپرسید اما سعی کنید حالت آمرانه داشته باشید. هنگامی که شخص عصبانیتش فروکش کرد به او نشان دهید که موقعیت را از دید او درک می کنید و سعی کنید از طریق گفتگو راه حلی پیدا کنید. در هر حال هرگز در برابر یک فرد خشمگین، خشمگین نشوید! در نهایت اگر احساس کردید که حرمت خودتان زیر سوال می رود از پیش او بروید.

انتقاد کردن و طرف انتقاد واقع شدن را بیاموزید:

هیچ یک از ما دوست نداریم مورد انتقاد واقع شویم. همه ما تاییدهایی را دسوت داریم که در آن مشخص شود ما و رفتارمان در دیگران پسندیده هستند اما اگر حساسیت های خود را کنار بگذاریم، در می یابیم که شنیدن نظرات دیگران نسبت به کار و رفتارمان بسیار مفید و مثمر ثمر است.

البته فراموش نکنید که هر کسی حق ندارد از شما انتقاد کند و این موضوع را به فردی که به نظر شما نزدیکی و صلاحیت لازم ندارد گوشزد کنید.

گاهی اوقات نیز ممکن است حس کنید انتقادی که از شما شده غیر منصفانه بوده است. در این صورت با حفظ شأن و متانت خود مخالفتتان را ابراز کرده و به موضوع دیگری بپردازید. در برابر انتقاد، بحث و جدل نکنید. آن را بشنوید و بدون این که با فرد مقابل به بحث و گفتگو بنشینید، به آن فکر کنید.

ارسال شده در 16 دی 1395 توسط