با دیگران شفاف صحبت کنید

با دیگران ارتباط داشته باشید

اغلب فعالیت ها، مستلزم برقراری ارتباط فعال با دیگران است. سازگاری با مردم، مهارتی است که برخی موفقیت بیشتری در آن دارند. همواره به خاطر داشته باشید:

تنها عامل ثابتی که در تمام ارتباطات با دیگران نتیجه درست به بار می آورد، خود شما هستید.

اگر می خواهید در برقراری ارتباط با دیگران موفق باشید نکات خاصی را باید رعایت کنید.

شفاف صحبت کنید:

از به کارگیری واژه های مبهم خودداری کنید و دو پهلو حرف نزنید. برای مثال این جمله:

پیشنهادی که شما می کنید واقعا زیبا و قابل تعمق بوده و از نقاط ضعف زیادی برخوردار است. یعنی چه: زیبا و قابل تعمق است یا نقاط ضعف زیادی دارد؟ اگر در یک جمله، از کلمات ماصطلح فارسی و انگلیسی استفاده کنید ارتباط را قطع کرده اید. برای مثال اگر بگویید: من در برخورد با شما دچار پارادوکس شدم. طرف مقابل متوجه نمی شود که جمله شما مثبت است یا منفی و نمی داند چه موضعی در برابر شما بگیرد.

در بیان مفاهیم پیچیده از جمله های ساده استفاده کنید:

اگر شما روان پزشک هستید و بیماری را برای معاینه نزد شما بیاورند بعد از معاینه چگونه با خانواده او صحبت می کنید؟ آیا می گویید: کانفلیکت ها و الوژن های دیداری و شنیداری، بیمار شما را به سوی پارانوئیدی شدید هدایت می کند که می تواند از لحاظ دیاگنسیس، دیزاوردی قوی باشد؟!

با این جمله، چگونه ارتباطی بین شما و خانواده بیمار برقرار شده است؟ به یقین هیچ ارتباطی! حتی به احتمال زیاد تاثیر معکوسی از لحاظ اعتماد و آرامش به آن ها دست می دهد. بهتر است بگویید: تضادهایی که در زندگی فرزند شما وجود داشته است باعث توهماتی شده که اشیای غیر واقعی می بیند و صداهایی می شنود که وجود خارجی ندارند. این علائم می تواند باعث ابتلای او به بیماری پارانویا شود که این بیماری نوعی بدبینی و خود بزرگ بینی و نوعی عارضه روانی خطرناک است و درمان آن طول می کشد.

از مثال استفاده کنید:

برای توضیح و تفسیر برخی مفاهیم، لازم است از مثال استفاده کنید تا مفهوم برای شنونده بهتر جا بیفتد. برای مثال شما می خواهید راجع به قوانین علم فیزیک صحبت کنید. اگر بگویید یکی از قانون های علم فیزیک این است که آب در 100 درجه به جوش می آید تصویری واضح تر از آن ارائه داده اید.

از زبان طرف مقابل خود استفاده کنید:

سعی کنید با افراد عامی، عامیانه صحبت کنید تا پل ارتباطی میان شما از بین نرود. با افراد مودب و تحصیل کرده نیز همانند خودشان صحبت کنید. یادتان باشد که طرز صحبت کردن در برقراری ارتباط بسیار مهم و موثر است. برای مثال اگر برای خرید قطعات یدکی ماشین به یکی از مناطق جنوب شهر تهران می روید بهتر است بگویید: داداش، فلان فطعه چنده؟ تا این که بگویید: آقای محترم، بی زحمت اگر قیمت… را بگویید، ممنوم می شوم.

در آن واحد فقط به یک نکته اشاره کنید:

با ریختن انباری از اطلاعات و موضوعات بر سر شنونده او را گیج نکنید. اجازه دهید کم کم به قضایا وارد شود و به مرور او را در جریان تمام نکات و مطالب قرار دهید.

 

ارسال شده در 16 دی 1395 توسط