ذهن خود را آزاد کنید

معمولا افراد قبل از ترک محل کار یا منزل، جیب ها و میز کار خود را خلوت می کنند. من شخصا ترجیح می دهم در زمان انجام این کار بالای سطل کاغذهای باطله بایستم و تمام آنچه را که به کارم نمی آید دور بریزم. مهم تر از آن این است که هر روز ذهن خود را خالی کنید. شما در طول روز خرت و پرت های ذهنی را جذب می کنید مثلا کمی نگرانی، دلخوری، مقداری عصبانیت یا کمی حس تقصیر. اگر هر شب آن ها را دور نریزید، یواش یواش انباشته می شوند و همچون مانعی از اندیشیدن درست شما جلوگیری می کنند.

اندیشه های خود را در نظر بگیرید آن ها به سخنان شما تبدیل می شوند. سخنان خود را در نظر بگیرید آن ها به عادات شما تبدیل می شوند. عادات خود را در نظر بگیرید آن ها به شخصیت شما تبدیل می شوند و شخصیت یعنی همان که مشخص می کند شما فرد مسئولی هستید یا خیر. در اندیشه خود، مسئولیت را وارد کنید و آن را پرورش دهید تا سخنان شما مسئولانه و اندیشمندانه از دهانتان خارج شوند. آن گاه اعمال شما نشانی از حس مسئولیت پذیریتان می شوند و به مرور در نزد شما عادت خواهند شد و شخصیت شما را خواهند ساخت.

شماره دو بود به خود گفت: من نمی توانم در بطری را باز کنم اما از پدرانم یک چیز را یاد گرفته ام و آن شنا کردن است. پس او همچنان به شنا کردن ادامه داد و وقتی در بطری را برداشتند بیرون پرید و نجات یافت.

«برای موفق شدن باید پشتکار داشت و کسی که پشتکار ندارد موفق نخواهد شد.»

برای آن که اصول مسئولیت پذیری را در خودتان قوام و استحکام بخشید باید پشتکار به خرج دهید. وقتی مسئولیتی را بر عهده می گیرید باید با جدیت و پشتکار آن را انجام دهید. ثابت قدم بودن یکی از امتیازاتی است که همواره باید در جهت حفظ و تقویت آن تلاش کنید. همیشه به یاد داشته باشید که رودخانه می تواند سنگ های بزرگ را صیقل دهد و لاک پشت در مسابقه با خرگوش، زودتر به خط پایان می رسد.

تمرین:

  1. اگر امروز اشتباهی از شما سر زد، با خوشروریی آن را بپذیرید و درباره اش فکر کنید.
  2. سعی کنید به آنچه می گویید و آن قولی که داده اید عمل کنید.
  3. کمی دقت کنید و دریابید که آیا معمولا سر وعده های خود به موقع حاضر می شوید یا خیر! اگر نه، تصمیم بگیرید که از این به بعد نسبت به وعده های خود مسئولانه تر عمل کنید.
  4. امروز فهرستی از آنچه آرزو دارید به آن برسید تهیه کنید و در جهت رسیدن به آرزوهای خود دست به کار شوید.
  5. امروز دست کم در یک مورد، عقیده خود را به راحتی با دیگران در میان بگذارید حتی اگر کاملا مخالف نظر جمع باشید.
  6. هر شب قبل از خواب، ذهن خود را از افکار منفی خالی کنید. تصور کنید که جارویی در دست دارید و با آن همه تصاویر و جملات زشت را از دریچه ذهنتان بیرون می اندازید.
  7. امروز برای انجام یک کار مهم، پشتکار و استواری نشان داده و آن کار تا به انتها انجام دهید.

ارسال شده در 16 دی 1395 توسط