هماهنگی با تغییرات زندگی

معمولا تغییر، اضطراب و نگرانی به دنبال دارد. شاید برای آنچه از دست می دهید دلتنگ شوید یا از آنچه قرار است در اینده رخ بدهد بترسید اما فراموش نکنید که تنها اندکی از عوامل زندگی همیشه ثابت و پایدار هستند. شما در طول زندگی ناچار به مهاجرت، تغییر منزل، تغییر شغل و هزاران کار دیگر خواهید شد. بچه ها بزرگ می شوند و شما سالخورده می شوید شاید همسرتان را از دست بدهید و هزاران اتفاق ریز و درشتی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید.

هرگز تصور نکنید که می توانید در گوشه ای پنهان شوید تا تغییرات شما را پیدا نکنند یا این که بتوانید از رویارویی با آن ها بگریزید. تغییر مانند هوا از لابه لای درزها و شکاف ها رد می شود و شما را احاطه می کند. پس برخیزید و با آن هماهنگ شوید.

اگر سعی کنید با تغییر مقابله و از بروز آن جلوگیری کنید اضطراب و عدم کارایی شدیدی گریبانگیرتان خواهد شد. زیرا برخی تغییرات که در زندگی رخ می دهند از کنترل و اراده شما خارج هستند. آگاه باشید که تنها راه شما سازگاری با شرایط جدید است. تغییرات، گاهی تجارب ناخوشایندی به همراه می آورند و گاهی به شادکامی و خوش اقبالی منجر می شوند. ولی پیش از وقوع هر یک از این نتایج نمی توانیم به ماهیت آن ها پی ببریم. طوری برنامه ریزی کنید که در زمان تغییرات آماده باشید. اسپنسر جانسون در کتاب چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟ به شما گوشزد می کند که تمام تغیرات قابل پیش بینی هستند و شما با دقت و توجه می توانید از مدت ها قبل بروز یک تغییر را حدس بزنید. بنابراین به جای آن که خود را به راهی دیگر بزنید، آماده شوید که با آن کنار بیایید.

ارسال شده در 15 دی 1395 توسط