معیارهای تصمیم گیری

هر تصمیمی احتیاج به یک یا چند معیار دارد تا به وسیله آن ها سنجیده شود. بهتر است ابتدا از معیارهای ممکن فهرستی تهیه کنید. برخی معیارها خیلی سریع تشخیص داده می شوند ولی برخی دیگر به بررسی های قابل ملاحظه ای احتیاج دارند. نظرخواهی از دیگران می تواند کمک بزرگی باشد. معیارهای شما با توجه به چیزهایی که به آن ها علاقه مند هستید و چییزهایی که از آن ها ناراضی هستید شکل می گیرد. فرض کنید در تصمیم گیری در مورد سفری به شمال معیارهایی تهیه کرده اید:

– ایمنی در راه

– آب و هوای مناسب

– آماده سازی ویلا

برای مثال، اگر شما از جاده های پر پیچ و خم شمال کشور ناراضی هستید می توانید معیار خود را طوری تعیین کنید که با هواپیما به یکی از شهرهای بزرگ شمالی سفر کرده و از آن جا با ماشین به هر جایی که دوست دارید بروید.

زمان تصمیم گیری:

مطمئنا باید زمانی را به مشخص کردن معیارها اختصاص دهید. برای تصمیم های فوری و برنامه ریبزی نشده ممکن است فقط چند ثانیه وقت داشته باشید اما تصمیمات مهم که برای آن ها وقت کافی دارید ممکن است چند روز یا حتی چند هفته وقت بگیرد.

اصلاح معیارهای تهیه شده:

وقتی فهرست تمام معیارهایی را که به فکرتان رسیده است تهیه کردید باید آن را مورد به مورد و به طور کلی بررسی کنید:

آیا تمامی آن ها ضروری هستند؟ تکراری نیستند؟ کمبودهایی دارند یا خیر؟و…

سپس بر اساس معیارها تصمیم گیری کنید.

استفاده از اطلاعات:

شما هرگون که بخواهید تصمیم گیری کنید باید اطلاعاتی در آن زمینه داشته باشید. بدون داشتن اطلاع کافی درباره گزینه هایی که می خواهید درباره آن ها تصمیم بگیرید نمی توانید آن ها را ارزیابی کنید. کسب اطلاعات معمولا به منابعی نیازمند است که مشخص ترین آن ها زمان است. اگر لازم باشد تا روز جمعه آینده تصمیمی در مورد سهام بگیرید فرصت کافی در مورد برآورد بازار بورس ندارید. ولی اگر بوی اتش به مشامتان خورد می توانیم تا قبل از بروز خطر فرار کنیم. بنابراین بسته به تصمیم و کاری که می خواهیم انجام دهیم زمان عاملی تعیین کننده به شمار می رود.

گاهی نمی توان به اطلاعات اعتماد کرد به ویژه اگر با عجله و بدون دقت کافی به دست آمده باشند. اجازه ندهید انباشتگی اطلاعات شما را گیج کنند. گاهی اوقات اطلاعات زیاد و عدم تنظیم آن ها باعث اشتباه در تصمیم گیری می شوند.

مشورت:

زمانی که قرار است تصمیمی بگیریم، مشورت با دیگران امری طبیعی است.

بهتر است هنگام تصمیم گیری نظر متخصصان را جویا شویم اما نباید بیش از حد تحت نفوذ آنان قرار بگیریم. اغلب اوقات بازگویی موقعیت از شدت فشار و تنش می کاهد و ذهن را روشن می کند ولی مسئولیت تصمیم گیری همیشه بر عهده خود ماست. مشورت با دیگران خطراتی نیز در بردارد:

– ممکن است طرف مشورت شما رازدار نباشد و آنچه را که با وی در میان گذاشته اید برای دیگران بازگو کند. در این موارد، معمولا نظرات شخصی و قضاوت های خود را نیز به آن اضافه می کند.

– ممکن است فردی را که برای مشورت انتخاب کرده اید در موضوع مورد بحث ذینفع باشد. اگر قرار  است در مزایده ای شرکت کنید و سودی ببرید و می خواهید با کسی مشورت کنید رقیب شما مشاور مناسبی نیست.

– امروزه توسل به برخی اشکال مشورت از جمله مراجعه به پیشگوها یا فالگیرها رایج شده است. ناگفته پیداست که سپردن اسرارتان، تصمیم گیری درباره خود و آینده خود به اینگونه افراد چه نتیجه ای به بار خواهد آورد.

مشورت این امکان را به ما می دهد که از تجربه دیگران استفاده کنیم و از طریق بیان کردن مشکل، فکر خود را نظم و ترتیب ببخشیم. باید مراقب باشیم مشورت کردن ما تلاشی برای فرار از مسئولیت نباشد. ضرب المثلی می گوید: «یک دست صدا ندارد.»

غرور و خودپسندی را کنار بگذارید و هرگز تصور نکنید که به تنهایی قادر به حل مشکلات هستید. اعتماد به دیگران و استفاده از دانش آن ها کلیدی است که دروازه های تصمیم گیری را روی شما باز می کند.

تمرین:

  1. امروز بیندیشید که آیا جرات تصمیم گیری های سخت ولی به موقع را دارید؟
  2. آیا اشیا نیمه خرابی در خانه شما وجود دارند که مدتی است تعمیر آن ها را پشت گوش انداخته اید؟ امروز یکی از آن ها را انتخاب و تعمیر کنید. برای چند روز آینده هم یکی دیگر را برای تعمیر انتخاب کنید.
  3. جدولی تهیه کنید و تصمیم گیری های مهم و غیر مهم خود را دسته بندی کنید. روی آن ها فکر کنید و تصمیم گیری های ضروری خود را به سرعت انجام دهید.
  4. سعی کنید هنگام تصمیم گیری های مهم با افراد معتمد مشورت کنید.
  5. قبل از انجام کارها، معیارها را تعیین کنید و آن ها را به ترتیب روی کاغذ بنویسید.

6. هنگامی که تصمیم گیری ضروری نیست، با دخالت بیجا در کارها اغتشاش و اخلال ایجاد نکنید

ارسال شده در 14 دی 1395 توسط