آشنایی با انسان درونگرا و برونگرا

منطق یا احساس؟

مطمئنا در زندگی، بارها در شرایطی قرار گرفته اید که باید تصمیم گیری می کردید و قطعا در آینده نیز از اینگونه شرایط خیلی زیاد پیش خواهند آمد. به خودتان فکر کنید و ببینید که معمولا بر پایه احساس و عاطفه تصمیم می گیرید یا منطق و دلیل؟

اگر فردی احساساتی هستید از برقراری  ارتباط با مردم لذت بیشتری می برید اما مراقب باشید تا رفتار و عقایبد آن ها بیش از حد روی شما تاثیر نگذارند. اگر منطقی هستید و از ادراک خود استفاده بیشتری می کنید امکان دارد از نظر افراد عاطفی و احساساتی، فردی بی احساس و بی عاطفه جلوه کنید. یادتان باشد ادراک معمولا صحیح تر از احساس است.

برون گرا یا درون گرا؟

موضوع مهم دیگری که باید از آن آگاهی داشته باشید این است که دوست دارید در جمع باشید یا تنها؟ آیا دقایقی بعد از آشنایی با یک فرد می توانید با صدای بلند با او بخندید؟ آیا دوست دارید در کنار مردم کار کنید و فعالیت مشترک داشته باشید یا این که تنها کار کردن را بیشتر می پسندید؟ آیا اطرافیانتان مدعی هستند که شناخت شما کار مشکلی است؟ در صورت اول شما برون گرا هستید و در صورت دوم درون گرا. برای افراد برون گرا مشاغلی لذت بخش هستند که رابطه زیادی با مردم دارد و معمولا در آن ها پیروز می شوند و برای افراد درون گرا فعالیت هایی که نیاز به سکوت و تمرکز دارند و به تنهایی انجام می شوند مناسب تر هستند.

حال که می دانید چه نوع رفتارهایی دارید مثلا درون گرا، احساساتی، حدس گرا یا نظم گرا هستید پیدا کردن راه های زندگی برایتان آسان تر می شود. حال می توانید فعالیت هایی را که در راستای خواسته های شما قرار دارند و خصوصیات و استعدادهای شما را بارور می سازند پیدا کنید. این کار باعث صرفه جویی در وقت شما هم می شود چرا که شما را از آزمون و خطا می رهاند. البته برای خودشناسی ممکن است نیاز به بررسی عمیق داشته باشید و به یقین این چند کلمه نمی تواند جوابگوی تمام روحیات شما باشد اما دست کم تصویری از شما به خودتان ارائه می دهد که برای تصمیم گیری مهم است.

نقاط ضعف خود را شناسایی کنید:

برای شناخت نقاط ضعفی که می توانند به شما آسیب برسانند همین الان اقدام کنید. سعی کنید از آن دسته اففرادی نباشید که همه مردم عیبشان را می دانند، جز خودشان!

بهتر است ابتدا به بررسی خودتان بپردازید. ببینید آیا شما ضعف یا نقص خاصی دارید که بتواند به اهدافتان لطمه بزند؟ آن را پیدا کنید و در رفع آن کوشا باشید.

ارسال شده در 14 دی 1395 توسط