آیا مبتلایان به ADHD همیشه باید دارو مصرف کنند؟

معمولا ADHD یک اختلال مادام العمر است و خود به خود بهبود نمی یابد (البته بعضی از کودکان و نوجوانان در دوران بزرگسالی علائمی از بیماری را نشان نمی دهند). کنار گذاشتن دارو بستگی به عملکرد فرد دارد. به علاوه قبل از اتخاذ این تصمیم باید یک دوره به طور آزمایشی مصرف داروها قطع شود و عملکرد بیمار ارزیابی گردد. با توجه به این که این اختلال معمولا بهبود نمی یابد نشانه های آن با قطع دارو ظاهر می شوند.

به هر حال، بهتر است افراد در صورت تمایل به قطع دارو برای کنترل علائم ADHD رهکارهایی را بیاموزند. روان درمانی با آموزش شیوه های مقابله با نشانه های اختلال و ارائه فنونی برای مدیریت آنها، به بیماران کمک می کند. به علاوه می توان از یک مربی برای آموزش راهکارهای مناسب به منظور تسهیل قطع دارو کمک گرفت. آموزش مدیریت زمان نیز برای کنترل علائم اختلال موثر است با این وجود چون موقعیت های شغلی و ارتباطات بین فردی، استرس زیادی را به فرد تحمیل می کنند کنترل علائم، تنها به کمک راهکارهای رفتاری، دشوار به نظر می رسد. افراد مبتلا به ADHD می توانند برای یک مدت زمان مشخص دارو را قطع کنند و شرایط خود را ارزیابی نمایند و در صورت افت عملکرد، مصرف دارو را مجددا آغاز نمایند.

اظهارنظر سامانتا:

من هرگز به فکر کنار گذاشتن داروهایم نیفتادم. خوشحالم که دارو موجب کنترل علائمم می شوند و به هیچ وجه نمی خواهم آنهارا قطع کنم. وقتی مصرف داروهایم را فراموش
می کنم متوجه افت عملکردم در محیط کار و منزل می شوم و احساس بدی پیدا می کنم.

ارسال شده در 13 دی 1395 توسط