زندگی با ADHD

چطور می توانم با وجود ابتلا به ADHD، زندگیم را مدیریت کنم؟

  • مسائلی که زنان مبتلا به ADHD با آن روبرو می شوند چیست؟
  • چطور می توانم با وجود ابتلا به ADHD در دنشگاه فرد موفقی باشم؟

چطور می توانم با وجود ابتلا به ADHD زندگیم را مدیریت کنم؟

افراد مبتلا به ADHD به تدریج نحوه سازگاری با مشکلاتشان را یاد می گیرند. آموختن نحوه مدیریت نشانه های این اختلال به فرد کمک می کند که از توانمندی های شخصی خود برای رشد فرد و موفقیت استفاده کند. می توان از راهکارهای مختلفی برای مدیریت ADHD در زندگی روزمره کمک گرفت. بای مثال:

  • مصرف داروها طبق نظر پزشک
  • سازمان دهی فعالیت ها
  • آموختن نحوه کنترل رفتارهای تکانشی
  • کاهش حواس پرتی
  • یافتن راههایی سازنده برای تخلیه انرژی
  • کمک گرفتن از دیگران

افراد مبتلا به ADHD باید به جای تمرکز بر نقاط ضعف خود، توانمندیهایشان را بشناسند و راهکارهایی را برای تقویت ضعف های خود به کار ببرند. مداخلات مختلف روانی اجتماعی مثل درمان فردی، آماده سازی، همکاری سازمانی، دارو درمانی و … برای سازگاری با علائم این اختلال و حمایت از افراد مبتلا به ADHD موثرند. درمان های الحاقی در کنار دارو درمانی موجب تسهیل بهبودی بیماران می شود.

اظهار نظر سامانتا:

من به دلیل ابتلا به ADHD برای انجام تکالیفم باید تلاش مشاعف به خرج دهم. بعد از سال ها تمرین، راه هایی را برای کنترل علائمم یاد گرفته ام. من در مدرسه و دانشگاه، نمرات خوبی کسب کنم و مشغول به کار شوم. من زمان و انرژی زیادی موفقیت در کار و تحصیل صرف کردم و برای مشکلاتم از مراقبه ذهن آگاهی استفاده می کنم. من برای تبحر در این روش، سال ها تلاش کردم و این روش کمک بزرگی برای حفظ تمرکز و ادامه کارم محسوب می شود.

اظهارنظر لیزا:

من روش هایی برای کمک به خودم پیدا کرده ام. هر چند داروها موجب بهبود تمرکزم می شوند ولی از راهکارهای دیگری نیز برای کنترل علائمم استفاده می کنم. برخی از این راهکارها عبارتند از: رعایت نظم، در نظر گرفتن ترتیب انجام کارها، استفاده از فهرست های کاری و درسی، لیست کردن تمام فعالیت ها، مدیریت خواب، همراه نداشتن پول نقد، استفاده از کارت برای پرداخت هزینه ها، در نظر گرفتن زمان استراحت (وقتی خیلی عصبانی و آشفته هستم)، نشستن جلوی کلاس وقتی نیاز به تمرکز دارم، عدم مصرف الکل و کمک خواستن از دیگران در موقعیت های ضروری. دارو به تنهایی نمی تواند تمام مشکلاتم را حل کند به همین دلیل همیشه برای داشتن یک زندگی شاد تلاش می کنم.

ارسال شده در 13 دی 1395 توسط