آیا ADHD با اختلالات خوردن ارتباط دارد؟

خطر بروز اختلالات خوردن در دختران مبتلا به ADHD وجود دارد. یک مطالعه طولی نشان داد که احتمال بروز اختلال خوردن در دخترهای مبتلا به ADHD نسبت به دختران غیر مبتلا بیشتر است. اختلال خوردن در دخترها شایع تر از پسرها است و ممکن است با ابتلا به ADHD مرتبط باشد. از آنجا که اختلالات خوردن از نوجوانی شروع می شود و تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند بنابراین بزرگسالان مبتلا به ADHD احتمالا سابقه ابتلا به اختلالات خوردن را نیز دارند. در یک مطالعه نشان داده شد که هر چند بروز پر اشتهایی و بی اشتهایی روانی در افراد ADHD بالاست ولی احتمال بروز پر اشتهایی بیشتر از بی اشتهایی می باشد. سایر تحقیقات نیز این نتیجه را تایید کردند. دختران مبتلا به ADHD نوع مرکب نسب به ADHD نوع بی توجهی و گروه کنترل، بیشتر به پر اشتهایی روانی مبتلا هستند. معمولا دختران مبتلا به ADHD اضافه وزن دارند و به همین دلیل بیشتر از سایر دختران مورد تمسخر والدین و طرد همسالان قرار می گیرند.

بنابراین می توان عوامل روانی اجتماعی را دارای نقش کلیدی در بروز اختلالات خوردن دانست. هر چند دلایل مختلفی مثل ژنتیک، عوامل خانوادگی و روانشناختی در شکل گیری اختلالات خوردن نقش دارند ولی علائم ADHD می توانند از طریق تاثیر منفی بر پویایی خانواده و اعتماد به نفس بیمار، شانس ابتلا را بالا ببرند.

تکانشگری افراد مبتلا به ADHD باعث بروز الگوهای نادرست غذا خوردن می شود. چنان که بسیاری از بزرگسالان مبتلا، دچار پرخوری یا سایر اختلالات خوردن هستند که در نهایت موجب چاقی آنها می شود. اکثر این افراد برای رهایی از استرس و به دست آوردن حس آزادی، مقادیر زیادی غذا می خورند. اشکال در خود کنترلری این افراد بر انتخاب غذا و الگوی خوردن اثر می گذارد. نداشتن برنامه ریزی برای غذا خوردن باعث می شود که این افراد بیشتر از سایرین از غذاهای ناسالمی که بیرون از منزل طبخ می شود، استفاده کنند. به علاوه برنامه های غذایی نامناسب مثل صرف شام در اواخر شب باعث پرخوری افراطی می شود. بعضی از افراد ADHD علاقه شدیدی به کربوهیدرات ها و شیرینی دارند. آنها ممکن است به دلایل مختلفی مثل تقویت خود، کاهش استرس، خودانگیزی و فرار از بی حوصلگی و خشم و غم غذا بخورند. با توجه به مشکلات زیادی که بزرگسالان ADHD با آن روبرو هستند غذا خوردن می تواند باعث آرامش و کاهش استرس و فشار زندگی بر آنها شود. گرچه درمان ADHD ممکن است الگوی خوردن بیماران را بهبود بخشد اما برای تسهیل این تغییرات یک برنامه ریزی دقیق مورد نیاز است.

 

 

ارسال شده در 12 دی 1395 توسط