آیا ارتباطی بین ADHD و مصرف الکل وجود دارد؟

همبودی ADHD و اختلالات سوء مصرف مواد بسیار بالاست. تحقیقات، نرخ بالای ADHD را در سوء مصرف کنندگان مواد نشان داده اند به علاوه ابتلا به ADHD از جمله عوامل خطر سوء مصرف مواد است. تقریبا نیمی از بزرگسالان ADHD، به یک اختلال سوء مصرف مواد نیز مبتلا هستند. احتمال سوء مصرف الکل و مواد در افراد مبتلا به ADHD بیشتر است. شیوع ADHD در میان سودء مصرف کنندگان مواد 15% تا 25% می باشد. بزرگسالان مبتلا به ADHD سوء مصرف را از سنین پایین تری شروع می کنند به دفعات بیشتری از مواد استفاده می کنند و در فاصله زمانی کوتاه تری پس از مصرف الکل به سایر مواد روی می آورند.

عواملی مثل ابتلا به  اختلال دوقطبی، خوردن، رفتار ایذائی، زندگی در شرایط اقتصادی- اجتماعی نامناسب و ترک تحصیل خطر سوء مصرف مواد را در افراد ADHD بالا می برند. گرچه علائم اصلی ADHD، خطر سوء مصرف مواد را افزایش می دهد، درمان ناقص این اختلال نیز به پیامد مشابهی می انجامد. سن متوسط آغاز سوء مصرف مواد در بزرگسالان ADHD پایین تر از بزرگسالی است که به ADHD مبتلا نیستند. به علاوه بیشتر احتمال دارد که این افراد پس از مصرف الکل به سوء مصرف سایر مواد روی بیاورند و در صورت بهبودی، دچار عود شوند.

افراد مبتلا به ADHD بیشتر از جمعیت عمومی، الکل مصرف می کنند. کسانی که مبتلا به اضطراب، اختلالات خلقی و ADHD هستند، ممکن است الکل یا سایر مواد را برای بهبود بیماریشان مصرف کنند. افسردگی در بیماران مبتلا به ADHD، شایع است و اکلل به دلیل بهبود موقتی خلق، مورد سوء مصرف قرار می گیرد هر چند مصرف الکل نیز در طولانی مدت موجب افسردگی می شود. در کل،  استفاده از داروهای بالا برنده خلق، باعث بروز دوره های غمگینی و ناامیدی می شود. گاهی اوقات سوء مصرف الکل و مواد موجب بروز افسردگی می شود و ترک آنها مشکلات را برطرف می کند. معمولا افسردگی مقدم بر مصرف الکل و مواد است و بیماران با این روش سعی می کنند خلق خود را بالا ببرند. در واقع بهبود وضعیت خلقی به این طریق نوعی بی حسی یا بی تفاوتی نسبت به افسردگی است. ممکن است درمان افسردگی باعث کنار گذاشتن مصرف مواد شود البته این موضوع به وضعیت سوء مصرف ماده توسط فرد نیز بستگی دارد. اگر بیمار به مصرف مواد وابسته یا معتاد شده است باید به طور همزمان این مشکل را نیز درمان کرد. وقتی فرد معتاد می شود مصرف مواد به بهبود افسردگی وی کمکی نمی کند. در نتیجه اگر درمان افسردگی ADHD یا سایر اختلالات روانشناختی تغییری در وضعیت بیمار ایجاد نکرد، باید احتمال سوء مصرف مواد را در نظر گرفت. از آنجا که افراد معتاد، نیازمند انواع مختلف مداخلات درمانی هستند می توان از یک متخصص ترک مواد نیز کمک گرفت. به علاوه برنامه های درمانی خاصی برای افرادی که به طور همزمان مبتلا به بیماری های روانی و سوء مصرف هستند وجود دارد. بیماران به دلیل شباهت عملکرد مواد با داروهای ADHD از آنها برای درمان مشکلاتشان استفاده می کنند. هر چند الکل، اثری شبیه داروهای ADHD ندارد ولی متاسفانه به منظور بالا بردن خلق، مورد استفاده قرار می گیرد.

ارسال شده در 12 دی 1395 توسط