چگونگی درمان مبتلا به ADHD و افسردگی

ارزیابی کامل ADHD شامل بررسی اختلالات همبود و سایر مشکلات مسبب کمبود توجه می شود. پس از تشخیص اختلالات همبود با ADHD، باید در مورد نحوه درمان آنها تصمیم گیری کرد. نرخ افسردگی اساسی در بزرگسالان مبتلا به ADHD بالا و دو برابر بیشتر از جمعیت عمومی می باشد. هم چنین نرخ ADHD در بزرگسالان مبتلا به افسردگی اساسی بالاتر از نرخ آن در بزرگسالانی است که مبتلا به افسردگی اساسی نیستند. این دو اختلال را به راحتی می توان از هم تشخیص داد زیرا تنها دو نشانه مشترک دارند: کمبود تمرکز یا توجه و بی قراری روانی- حرکتی.

اولویت درمان ADHD یا افسردگی اساسی در صورتی که به طور همزمان بروز کنند به شدت افسردگی فرد بستگی دارد. اگر شدت افسردگی، خفیف و علت آن، عدم درمان ADHD باشد، درمان نقص توجه/ بیش فعالی، موجب بهبود آن می شود.

ممکن است افسردگی خفیف یا افسرده خویی بیمار به دلیل مشکلات ناشی از عدم درمان ADHD باشد. افراد مبتلا به ADHD با مشکلات شغلی و ارتباطی بسیاری روبرو می شوند و هر دوی این ها جزء عوامل استرس زایی هستند که می توانند موجب بروز افسردگی شوند. به علاوه بازخوردهای منفی دائمی اطرافیان در ارتباطات اجتماعی اعتماد به نفس آنها را کاهش می دهد. در صورت وجود افسردگی شدید یا متوسط، بخصوص همراه با افکار خودکشی، درمان این اختلال در اولویت قرار می گیرد. از آنجا که افسردگی تاثیر منفی بر تمرکز بیمار دارد ممکن است بروز همزمان افسردگی و ADHD باعث تشدید علائم ADHD شود. هر چند بروز علائم افسردگی و اضطراب از جمله عوارض جانبی محرک ها محسوب می شوند ولی در بیمارانی که به طور همزمان به این اختلالات مبتلا هستند داروهای محرک، موجب تشدید علائم نمی شوند. پزشک ممکن است برای بهبود افسردگی بیمار  از یک داروی آزمایشی ضد افسردگی در درمان ADHD مثل بوپروپیون یا ونلافاکسین استفاده کند. بسته به شرایط بالینی، احتمال دارد سایر ضد افسردگی ها هم موثر باشند. محرک ها، آتوموکستین و داروهای ضد تنش را می توان همراه با اکثر ضد افسردگی ها (به جز بازدارنده های مونوآمین اکسیداز) تجویز کرد.

هر چند روان درمانی برای بهبود علائم ADHD ضروری نیست ولی به درمان افسردگی همراه با آن کمک می کند. ممکن است افسردگی مراجع، بدون نیاز به دارو و تنها با روان درمانی بهبود پیدا کند. می توان از رویکرد شناختی- رفتاری علاوه بر درمان دارویی افسردگی، برای کاهش علائم ADHD نیز استفاده کرد.

ارسال شده در 10 دی 1395 توسط