معمولا چه اختلالاتی همراه با ADHD دیده می شوند؟

نرخ بروز سایر اختلالات روان پزشکی در یک بیمار مبتلا به ADHD، 50% تا 75% است. شایع ترین اختلالات همراه، افسردگی اساسی، اضطراب منتشر، اختلال دو قطبی و سوء مصرف مواد هستند. اختلال شخصیت ضد اجتماع نیز از مواردی است که همراه با ADHD دیده می شود. در صورتی که کودک مبتلا به ADHD، علائم اختلال بی اعتنایی مقابله ای (ODD) را که بعدها به اختلال سلوک (CD) مبدل می گردد نشان دهد در بزرگسالی مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماع می شود. اختلال بی اعتنایی مقابله ای و سلوک، جزء اختلالات رفتار  ایذائی محسوب می شوند. مشخصه اختلال سلوک، رفتارهای مجرمانه ای است که تا بزرگسالی ادامه می یابد.

گاهی بزرگسالان به دلیل علائم یک اختلال همبود به درمانگر مراجعه می کنند در حالی که از نقش ADHD در مشکلاتشان بی خبرند. درمانگر پس از تشخیص ADHD، اختلالی را که مسبب مشکلات بیمار می باشد، شناسایی می کند و در مورد اولویت های درمانی تصمیم می گیرد. معمولا درمان ADHD، علائم اختلالات اضطرابی و افسردگی را به طور معنی داری بهبود می بخشد.

ممکن است به دلیل اینکه علائم افسردگی و اضطراب این افراد ناشی از محدودیت ها و ناکامی های مکرری است که به علت ابتلا به ADHD تجربه می کنند، درمان این اختلال، افسردگی و اضطرابشان را کاهش می دهد. هم چنین احتمال دارد اختلالات اضطرابی و افسردگی، موجب تشدید علائم ADHD شوند، به همین دلیل بهتر است که هر اختلال را جداگانه درمان کرد. از آنجا که یک اختلال همبود درمان نشده، می تواند اثربخشی درمان های سنتی را کاهش دهد اگر اختلالی با درمان سنتی بهبود نیافت باید به بررسی و درمان بیماری های همبود پرداخت.

ارسال شده در 10 دی 1395 توسط