آیا استفاده از تعطیلات دارویی راهکار مفیدی است؟

تعطیلات دارویی به معنای قطع هدفمند دارو برای مدت زمانی مشخص می باشد که در مورد محرک ها به کار می رود. قطع مصرف دارو در تعطیلات یا پایان سال تحصیلی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD انجام می شود. سابقا تصور بر این بود که ADHD فقط در موقعیت های تحصیلی مشکل ساز است و درمان آن، خارج از محیط مدرسه اهمیتی ندارد. به همین دلیل داروها به منظور عملکرد بهتر در مدرسه تجویز می شدند. اما در سالهای اخیر پزشکان متوجه شده اند که ADHD بر تمام ابعاد عملکرد فرد تاثیر می گذارد و از آنجا که زمینه های غیر درسی هم در رشد کودک اهمیت دارند استفاده از تعطیلات دارویی توصیه نمی شود.

به علاوه سابقا دلیل قطع داروی کودکان و نوجوانان نگرانی از عدم رشد کافی آنها بود و به منظور جبران کمبودهای رشدی حاصل از مصرف محرک ها از تعطیلات دارویی استفاده می شد. هر چند مطالعات جدید برخی از اثرات داروهای محرک را بر رشد بیماران نشان داده اند اما شواهدی در تایید نقش تعطیلات دارویی بر رشد کودکان وجود ندارد.

در کل می توان چنین نتیجه گرفت که تعطیلات دارویی برای بزرگسالان مفید نیست. گرچه بزرگسالان هم می توانند گاهی مصرف دارو را قطع کنند ولی انجام این کار به طور منظم، اثرات مثبت آن را در طی زمان از بین می برد. از آنجا که بزرگسالان معمولا به خاطر مشکلاتی که در موقعیتهای مختلف دارند، دارو می خورند، قطع مصرف دارو برای آنها توصیه نمی شود. بزرگسالان از تعطیلات دارویی هیچ سودی نمی برند مگر اینکه به منظور تصمیم گیری برای قطع همیشگی دارو بخواهند به طور آزمایشی عملکرد خود را بدون مصرف دارو در یک دوره زمانی کوتاه بررسی کنند.

سایر داروهایی که برای درمان ADHD تجویز می شوند را هرگز نباید قطع کرد زیرا اثربخشی آنها وابسته به تثبیت میزان دارو در خون است که خود حاصل مصرف مرتب و مداوم داروها می باشد.

ارسال شده در 10 دی 1395 توسط