آیا درمان طبیعی برای ADHD وجود دارد؟

درمان جایگزین یا طبیعی، درمانی است که شوهد علمی مبنی بر اثربخشی یا ایمنی آن در بهبود یک مشکل جسمی خاص وجود ندارد. از جمله این درمان ها می توان به طب سوزنی، یوگا، گیاه درمانی، عطر درمانی، بازخورد زیستی و بسیاری از درمان های دیگر اشاره کرد. استفاده از درمان های جایگزین نیز مثل درمان های علمی نیازمند بررسی فواید و مضرات آنهاست. حتی در صورتی که یک روش خاص، خطری نداشته باشد به دلیل اینکه درمان بیمار را به تاخیر می اندازد مشکل زاست. گاهی درمان مشکلات ثانوی بر ADHD بسیار ضروری است بخصوص اگر این مسائل موجب بروز مشکلاتی در حیطه شغلی یا ارتباطی مراجع شوند. با توجه به اثرات مثبت و سریع دارو درمانی بر بهبود این مشکلات، احتمالا آزمایش کردن روشهای غیر عملی، درمان را به تاخیر می اندازد.

سایر مضرات درمان های جایگزین، صرف پول برای روش ناموثر استفاده از درمانی غیر استاندارد و ناکامی به دلیل ناامید شدن از نتیجه کار می باشند.

گیاه درمانی، یک درمان طبیعی معروف است که برای بهبود مشکلات مختلفی به کار می رود. یک تصور شایع در مورد گیاه درمانی این است که به دلیل طبیعی بودن، مطمئن و بی خطر است. در حالی که گیاهان نیز مانند داروهای ساخت بشر دارای ساختار شیمیایی خاصی هستند که غالبا موجب تغییر وضعیت بدنی می شوند و این یک یاز عوارض جانبی گیاه درمانی است. بعضی از عوارض جانبی ممکن است زندگی انسان را به خطر بیندازد. برای مثال افراد بسیاری در سراسر جهان به دلیل مصرف مکمل های کاوا دچار آسیب کبدی شده اند. گاهی هم عوارض جانبی مسئله ساز نیستند بلکه عدم اثربخشی درمان بیماران را ناامید می کند.

هر چند درمان های موثر نیز ممکن است خطرات خاص را برای مصرف کننده ایجاد کنند ولی وقتی اثر بخشی رویکردی مشخص نباشد تصمیم گیری آگاهانه در مورد مضرات آن میسر نیست. به علاوه از آنجا که این مکمل های گیاهی مورد ارزیابی علمی قرار نگرفته اند درجه خلوص یا مقدار ماده فعال آنها ثابت نیست. به علاوه هر چند فروشندگان این گیاهان ممکن است خود را متخصص بنامند ولی هیچ آموزش تخصصی در این زمینه ندیده اند. در هر حال اگر تصمیم گرفتید که از یک درمان جایگزین استفاده کنید، حتما پزشکتان را در جریان بگذارید. مواد گیاهی ممکن است بر سایر داروهایی که مصرف می کنید تاثیر بگذارند یا بالعکس.

ارسال شده در 10 دی 1395 توسط