کاهش تاثیر داروهای محرک و خواب آلودگی

 

من اواخر روز که تاثیر داروهایم کاهش می یابد احساس تحریک پذیری و خواب آلودگی می کنم. برای حل این مشکل چه باید کرد؟

با کاهش تاثیر داروهای محرک در پایان روز احتمال دارد پدیده ای به نام انعکاس محرک رخ دهد. این وضعیت بخصوص زمانی که داروهای محرک کوتاه اثر تجویز می شوند بروز می کند و غالبا در کودکان به شکل مشکلات رفتاری دیده می شود. نشانه های شایع آن تحریک پذیری، گریه کردن و تشدید علائم بیش فعالی می باشد. در بزرگسالان تحریک پذیری، خواب آلودگی، بازگشت نشانه های بیش فعالی از علائم کاهش تاثیر داروهای محرک است که می تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند هر چند داروهای محرک طولانی اثر، کمتر چنین تاثیراتی را ایجاد می کنند ولی باز هم امکان بروز آنها وجود دارد. یکی از روشهای حل این مشکل، استفاده از دوز کم یک محرک کوتاه اثر در اواخر روز می باشد که علائم ADHD و خواب آلودگی و تحریک پذیری را از بین می برد. راه حل دوم، اتفاده از فرمول دیگری از همان داروی محرک با توزیعی متفاوت در طی روز یا مصرف یک داروی محرک دیگر است. در صورتی که اثرات انعکاس ادامه پیدا کرد و بیمار را دچار مشکل نمود، استفاده از یک داروی غیر محرک برای کنترل 24 ساعته علائم بیماری مفید است.

ارسال شده در 9 دی 1395 توسط