آیا مصرف داروهای محرک خطرات بلند مدتی را به همراه دارند؟

سالهاست که داروهای محرک به مدت طولانی بدون بروز مشکل یا خطری مورد استفاده قرار می گیرند. بر اساس مطالعات جدید مصرف داروهای محرک موجب کندی رشد قد کودکان گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل می شود. به همین دلیل نگرانی هایی در مورد تاثیر داروهای محرک بر رشد کودکان به وجود آمده است ولی بزرگسالان مشکلی در این زمینه ندارد. یک مسئله دیگر در مورد داروهای محرک این است که آیا ممکن است استفاده از آنها زمینه ساز سوء مصرف الکل یا مواد شود یا خیر. بر اساس مطالعات انجام شده این مسئله نگران کننده نیست. مهمترین عارضه داروهای محرک اثرات قلبی عروقی است که قبلا اشاره شد. اگر چه اثرات مضر طولانی مدت دیگری برای داروهای محرک مطرح نشده است اما ممکن است پزشک برای اطمینان بیشتر با آزمایش خون دوره ای عملکرد برخی از سیستم های بدنی افراد را بررسی کند. افرادی که مبتلا به پر کاری تیروئید، گلوکوم و پرتنشی متوسط یا شدید هستند برای پرهیز از تشدید مشکلشان باید از مصرف داروهای محرک اجتناب کنند.

هر چند آتوموکستین منجر به بروز دو مورد آسیب کبدی شده است ولی از آنجا که در میان 2 میلیون نفر تنها 2 نفر به این مشکل دچار شدند می توان احتمال بروز آن را بسیار نادر دانست. به علاوه مشکل هر دو بیمار مبتلا به آسیب کبدی، پس از قطع آتوموکستین بهبود یافت. با این وجود توصیه می شود که قبل از تجویز این دارو یک ارزیابی سریع از نشانه های آسیب کبدی شامل یرقان، استفراغ و تهوع، درد در سمت راست شکم، نشانه های مشابه آنفولانزا یا ادرار تیره انجام شود. به علاوه در بیمارانی با سابقه ناهنجاری های ساختاری یا سایر مشکلات قلبی، آتوموکستین مثل داروهای محرک می تواند منجر به آسیبهای قلبی عروقی شود. سکته، مرگ ناگهانی و حمله قلبی از جمله عوارض مصرف آتوموکستین در سنین بزرگسالی هستند هر چند نقش این دارو در بروز مشکلات مذکور ناشناخته است.

FDA در مورد خطر ایجاد افکار خودکشی در کودکان و نوجوانانی که آتوموکستین مصرف می کنند هشدار داده است. هر چند احتال بروز این مسئله کم است ولی شما باید نسبت به آن آگاه باشید و در صورت تجربه افکار خودکشی فورا به پزشک خود اطلاع دهید. با توجه به اینکه یکی از عوارض تمام داروهای ضد افسردگی افزایش خطر خودکشی در سنین جوانی است، استفاده از این داروها برای افراد مبتلا به ADHD مناسب نیست. هر چند باید توجه داشت مطالعاتی که افزایش افکار خودکشی را بر اثر مصرف داروهای ضد افسردگی نشان داده اند، روی افراد افسرده انجام شده اند.

ارسال شده در 9 دی 1395 توسط