آیا عوامل خطرآفرین خاصی برای ابتلا به ADHD وجود دارد؟

بعضی از عوامل خطر آفرین را می توان و برخی را نمی توان تغییر داد. شما نمی توانید ژن هایی را که از والدینتان به ارث برده اید تغییر دهید ولی می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در مورد تاریخچه خانوادگیتان دارید به کاهش سایر عوامل خطر ساز  ابتلا به بیماری کمک کنید. هر چند خطر انتقال ژنتیکی در بسیاری از اختلالات روان پزشکی وجود دارد اما  این عامل به شدت تحت تاثیر شرایط محیطی است. با وصف این ها مطلب فوق در مورد بسیاری از اختلالات روان پزشکی درست است اما در مورد ADHD کمتر صدق می کند. با توجه به نرخ بالای ارثی بودن این اختلال، نقش محیط به خصوص در دوران بزرگسالی بسیار کم اهمیت است. شما یا آمادگی ژنتیکی ابتلا به این بیماری را دارید یا نداررید اما به هر حال شناخت بعضی از عوامل موثر در ابتلا به این اختلال مثل شرایط محیطی قابل تغییر، مفید است.

برخی از این عوامل عبارتند از:

  • جنسیت: در کودکان نسبت ابتلا پسران به دختران 4 به 1 است اما در بزرگسالان این نسبت تقریبا 1 به 1 است.
  • سن: دوران کودکی، زمان بروز ADHD است هر چند بعضی از علائم در بزرگسالی دیده می شوند.
  • تاریخچه خانوادگی: اگر کودکی مبتلا به ADHD است، 40% احتال دارد که یکی از والدینش هم این بیماری را داشته باشند.
  • وزن کم در بدو تولد: خطر ابتلا را افزایش می دهد.
  • مسمومیت با سرب: با ابتلا به ADHD مرتبط است.
  • مواجهه جنین با نیکوتین: با ابتلا به ADHD مرتبط است.
  • مواجهه جنین با مواد مخدر و یا الکل: با ابتلا به ADHD مرتبط است.
  • اختلالات روان پزشکی: در صورت وجود افسردگی، اختلال دوقطبی، اختلال اضطراب منتشر و سوء مصرف مواد نرخ بروز ADHD بالا می رود.

عوامل خطر قابل کنترل در ADHD نسبت به مشکلاتی مثل بیماری قلبی بسیار محدودند. عوامل خطر در بیماریهای قلبی شامل پایین آوردن کلسترول، فشار خون و وزن به طرق مختلف از جمله رژیم غذایی، ورزش، ترک سیگار و مصرف داروهای تجیوز شده قابل کنترل هستند. پرهیز از عوامل خطر در ADHD به جز مراقبتهای قبل از تولد اگر چه غیر ممکن نیست ولی دشوار می باشد. بر اساس افسانه هایی که در جامعه در مورد امکان کنترل نشانه های ADHD وجود دارد افراد فکر می کنند که علائم این بیماری نسبت به سایر اختلالات، بیشتر قابل کنترل می باشند.

با توجه به شیوع بالای اختلالات همراه با ADHD، می توان با کاهش استرسورهای روانی اجتماعی، درمان ADHD، استفاده از روان درمانی با آموزش مهارت های مقابله ای خطر پیشرفت افسردگی یا اختلالات اضطرابی را کاهش داد.

ارسال شده در 9 دی 1395 توسط