چطور بفهمم که مبتلا به ADHD هستم یا مشکلات حافظه دارم؟

همه ما گاهی دچار مشکل حافظه و نقص توجه شده ایم. کیست که برای یافتن کلیدها یا کیف پولش، خانه را جستجو نکرده باشد؟ کیست که قرار ملاقاتی را فراموش نکرده باشد؟ وقایع خاص زندگی و استرسورهایی مثل فرزند پروری، شغل جدید، مرگ یک عزیز و امثال آن می توانند این مشکلات را تشدید کنند. عامل کلیدی در تشخیص نشانه های نقص توجه ناشی از ADHD، طول مدت و دوام آنهاست. نشانه ها باید از دوران کودکی آغاز شوند و در تمام عمر باقی بمانند. اخیرا در مورد سن بروز این اختلال در DSM-IV-TR اختلاف نظرهایی مطرح شده است. بسیاری از درمانگران معتقدند که سن هفت سالگی، نقطه برش پایینی محسوب می شود و انتخاب سن بالاتری در محدوده کودکی و یا اوایل نوجوانی به عنوان یک ملاک تشخیصی مدنظر است. با گذر زمان ممکن است نشانه های اختلال در موقعیت های مختلف با شدت های متفاوتی بروز کنند. ابزارهای غربالگری نیاز به ارزیابی بیشتر نشانه ها را مشخص می کنند.

همسرم معتقد است چون من می توانم ساعت ها با اینترنت کار کنم، پس مبتلا به ADHD نیستم. آیا چنین است؟

با وجود این که معمولا ضعف توجه به عنوان علامت اصلی ADHD محسوب می شود اما مشکلات توجه در ADHD ممکن است به صورت نقص در جابه جایی توجه نیز بروز کنند در این صورت حین انجام فعالیت های لذت بخش جابه جایی توجه دشوار است. این حالت احتمالا در افرادی که مجذوب تماشای یک برنامه تلویزیونی یا فعالیت کامپیوتری شده اند دیده می شود.

در این موقعیت ها افارد مبتلا به ADHD به تلاش دیگران برای جلب توجه شان پاسخ نمی دهند. احتمالا فردی که به کامپیوتر یا تلویزیون به خوبی توجه نشان می دهد دچار تمرکز زیاد است. تمرکز زیاد معمولا حین فعالیت های دستی یا تعاملی رخ می دهد. در چنین وضعیتی فرد حین انجام کار مورد علاقه اش بیش از افراد عادی تمایل دارد آن فعالیت را ادامه دهد. احتمالا فرد مبتلا به ADHD در این حالت یا موقعیت در تشخیص گذر زمان دچار مشکل می شود و از سایر فعالیت های خود باز می ماند. هر چند تمرکز زیاد می تواند به عنوان یک ساز و کار جبرانی برای حواس پرتی، به فرد در تکمیل کارهایش کمک کند اما این حالت ممکن است منجر به شکست تحصیلی، افت عملکرد شغلی و مشکلات ارتباطی با خانواده و دوستان شود. در این شرایط مهلت نهایی کارها یا قرارهای ملاقات به دلیل بی توجهی به گذر زمان فراموش می شوند. از آنجا که غالبا تمرکز زیاد موجب پیشرفت یا اکتشافات جدید می شود یک نقطه قوت به شمار می آید و می توان از آن در انجام فعالیت های پیچیده و طولانی کمک گرفت هر چند در صورت وجود محدودیت زمانی باید از نشانه های بیرونی برای تغییر توجه استفاده کرد.

ارسال شده در 8 دی 1395 توسط