مزایا و عوارض بوتاکس درمانی

پیشنهادات ما در زمان استفاده از بوتاکس درمانی برای معالجه سردرد و در نظر گرفتن عوارض جانبی آن:

  • پزشک باید درباره ی عوارض احتمالی آن با شما صحبت کند یا توضیحی ارایه دهد.
  • از پزشک درباره ی تعداد بیمارانی که برای تزریق بوتاکس به او مراجعه کرده اند و تعداد افرادی که دچار عوارض شده اند و اقداماتی که او در برابر این عوارض انجام داده است بپرسید.

به دنبال پزشکی باشید که حداقل 25 تزریق بوتاکس بر روی بیماران انجام داده باشد. به دنبال فرد مجرب باشید و اجازه ندهید هر شخصی نحوه ی تزریق بوتاکس را در صورت، سر و گردن شما امتحان کند. هم چون دیگر شیوه های تکنیکی هر چه پزشک این کارها را بیشتر انجام داده باشد مهارت او بیشتر و انجام این کار برای او راحت تر خواهد بود.

اگر تزریق بوتاکس جواب دهد اولین مزیت آن داشتن سردرد کمتر است که شدت آن نیز کاهش خواهد یافت. مزیت دیگر آن است که می توانید این عمل را در مطب پزشک انجام دهید و نیازی به حضور در مرکز جراحی یا بیمارستان نیست. مزیت دیگر کاهش احتمالی مصرف داروهای ضد سردرد است اکثر داروها عوارض جانبی دارند و اگر بتوانید از مصرف داروهای ضد درد اجتناب کنید بسیار بهتر است، به ویژه اگر از نارکوتیک ها استفاده می کنید.

عوارض بوتاکس:

بوتاکس معمولا بی خطر بوده و عوارض جانبی خاصی ندارد. قرمزی زخم و آسیب عضلانی، بعضی از عوارض جانبی خفیف آن است که اغلب بعد از تزریق دیده می شود. تعدادی از بیماران، پس از تزریق، علایمی شبه آنفلوآنزا نظیر تب و لرز داشتند. عده ای دیگر از حس دردناک عضله شکایت داشتند. ممکن است کبودی خفیفی در محل تزریق ظاهر شود که طی چند روز از بین خواهد رفت.

در صورتی که تزریق در نزدیکی گلو صورت گرفته باشد بعضی بیماران اختلال بلع موقتی دارند. در صورتی که تزریق در ناحیه گردن باشد ممکن است بعضی از بیماران ضعف عضلات گردن یا سفتی گردن را تجبه کنند. به ندرت، بیماران می توانند یک ضعف عضلانی را تجربه کنند که می تواند باعث افتادگی سر شود که کاملا ناخوشایند است.

ارسال شده در 6 دی 1395 توسط