طول مدت سردرد و چگونگی روند آن

در نورالژی عصب سه شاخه، زمان درد بین چند ثانیه تا 2-1 دقیقه می باشد. در میگرن، سردرد از نیم ساعت تا چندین روز طول می کشد. در افزایش فشار خون جمجمه، سردرد همیشگی ولی شدت آن در نیمه شب و صبح زود بیشتر است. سردرد خوشه ای بین 10 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشد.

فرکانس سردرد:

از سردردهایی که در سال چندین بار یا بیشتر تکرار می شود میگرن است. سردرد کلاستر گاهی در فصل، ماه یا ساعت مشخص بروز می کند. در نورالژی عصب سه قلو فرکانس دردهای برق آسا گاهی به ده ها بار در شبانه روز می رسد.

عواملی که موجب پیدایش یا تشدید سردرد می شوند:

در بیماران میگرنی مصرف قرص های ضد بارداری، بی خوابی، استرس های روحی، بوهای تند تحریک کننده، برخی ادکلن ها، بعضی غذاها و استحمام طولانی به آغاز سردرد منجر می شود. در نورالژی عصب سه شاخه، مسواک زدن، برخورد هوای سرد به صورت و گاهی تماس ماشین ریش تراش سبب پیدایش درد می گردد. سردرد خوشه ای با چرت بعدازظهر و مصرف الکل بروز می کند.

در تومورها، زور زدن هنگام اجابت مزاج موجب سردرد می شود و بیمار برای پیشگیری، از توالت رفتن خودداری کرده و به یبوست شدید مبتلا می گردد که این مساله در کودکان شایع تر است. بیماران دچار سینوزیت هنگام تغییرات فشار هوا یا دمیدن به درون بینی سردردشان بدتر می شود.

 

ارسال شده در 7 دی 1395 توسط