سن و ساعات سردرد

میگرن از سردردهایی است که از دوران کودکی آغاز می شود ولی اوج پیدایش نشانه ها بین 20 تا 35 سالگی می باشد. پیدایش سردردهای ناشی از تومورهای مغزی معمولا هنگام میانسالی است ولی بیشتر سردردهایی که به سردرد مزمن روزانه معروف است مربوط به 25 تا 35 سالگی هستند.

سردردهایی که به تازگی به ویژه در 30 تا 40 سالگی پدید آمده و به درمان های عادی پاسخ نداده اند به توجه بیشتری نیاز دارند. همیشه باید به سردردی که در سنین بالا آغاز شده است و با نشانه های کانونی عصبی مانند گرفتاری اعصاب مغزی همراه می باشد اهمیت بیشتری داد و حداقل سی تی اسکن مغزی را درخواست نمود.

به طور کلی مواردی که ممکن است سردرد یک طرفه باشد عبارتند از:

– میگرن

– سردرد کلاستر

– گلوکوم

– نورالژی عصب سه قلو

ساعت پیدایش درد:

سردرد کلاستر معمولا در نیمه شب آغاز و موجب بیدار شدن بیمار از خواب می گردد. سردرد مزمن روزانه همیشه وجود دارد یعنی بیمار از اوایل روز تا هنگام خواب دچار سردرد است.

کیفیت درد و چگونگی آغاز آن:

درد ناشی از پارگی یک آنوریسم سرخرگ مغزی که ممکن است خود به خود یا هنگام کار سنگین بروز کند، بسیار شدید می باشد و حالت انفجاری دارد. سردرد در برخی مبتلایان به میگرن به حدی شدید است که آن ها را از کار باز می دارد ولی در تومورهای مغزی به ندرت خیلی شدید می شود و بیشتر حالت منگی و مرده درد دارد.

در نورالژی عصب سه قلو سردرد بسیار خنجری، شدید و برق آسا می باشد. بیماری های تب زا و فشار خون های خیلی بالا، سردردهای ضربان دار مانند میگرن ایجاد می کنند در پاره شدن آنوریسم و نورالژی ها درد به صورت ناگهانی آغاز می گردد ولی در میگرن و تومورهای مغزی شروع درد معمولا تدریجی است.

ارسال شده در 5 دی 1395 توسط