مهمترین حادثه ای که باعث ایجاد سینوزیت می شود؟

احتباس ترشحات سینوس تنها و مهم ترین حادثه ای است که منجر به ایجاد سینوزیت می شود. احتباس ترشحات سینوس باعث ایجاد محیط ایده آلی برای رشد عوامل عفونی (اغلب باکتری ها) می شود.

عوامل زیر باعث احتباس ترشحات سینوس می شوند:

1- انسداد یا باریک شدن منافذ سینوس

2- اختلال عملکرد مژک های مخاطی

3- تغییر در ترکیب مخاطی

به طور کلی 90 درصد عفونت های سینوس مربوط به سینوس فکی است. استخوان باریک این سینوس و ارتباط او با سینوس های پیشانی باعث سهولت انسداد و پخش عفونت به سینوس فکی می شود. از طرفی دهانه سینوس های فکی تقریبا در قسمت فوقانی سینوس ها قرار دارند و تخلیه ترشحات برخلاف نیروی جاذبه صورت می گیرد و این مساله علت اصلی عفونت بیشتر این سینوس نسبت به عفونت سایر سینوس ها است.

فاکتورهای مستعد کننده به عفونت:

توسعه عفونت های دندانی منشاء 5 تا 10 درصد موارد سینوزیت های فکی هستند. فاکتورهای مستعد کننده به سینوزیت های قارچی به نقص ایمنی مربوط می شوند. حساسیت، جسم خارجی، ضربه ناشی از فشار، تورم مخاطی همراه با حاملگی و از طرف دیگر بیماری قند کنترل نشده، سوء تغذیه، استفاده طولانی مدت از استروئیدها، شیمی درمانی و اختلالات خونی و ایدز از فاکتورهای مستعد کننده هستند.

طول مدت نشانه های بیماری در سینوزیت حاد کمتر از 4 هفته، در سینوزیت تحت حاد بین یک تا 3 ماه و در سینوزیت مزمن بیشتر از 3 ماه طول می کشد. 5 درصد کل سردردها، سردردهای ناشی از سینوزیت است. درد بینی، درد صورت، انسداد بینی، ترشحات چرکی بینی، افزایش تعداد نبض، تب، ناراحتی و خواب آلودگی در سینوزیت حاد رایج هستند.

اقدامات زیر توسط بیمار الزامی است:

1- استراحت در 48 ساعت اول درمان

2- نوشیدن مایعات به میزان کافی

3- کمپرس موضعی گرم

4- بخور دادن

5- شستشوی بینی با محلول نرمال سالین (نمکی) روزی 4-3 بار

ارسال شده در 5 دی 1395 توسط