علل و محرک سردردهای خوشه ای

ممکن است سردردهای میگرنی یا سرویکوژنیک نداشته باشید اما هنوز از درد مزمن در سر رنج ببرید و یا خوابتان را از دست داده باشید و برای انجام خیلی از کارها دچار مشکل شده باشید. این یک مشکل واقعی است و به هیچ فردی اجازه نمی دهد که به شما بگوید اگر سردرد شما میگرنی یا سرویکوژنیک نیست پس نگران آن نباشید. در بعضی موارد ممکن است یک اختلال سلامتی وجود داشته باشد در حالی که در سایر موارد می تواند یک سردرد، مزمن و غیر اورژانسی باشد که شما و پزشکتان نیاز به تشخیص و کنترل آن دارید.

برای مثال ممکن است به سردردهای خوشه ای مزمن، نوع تنشی و عصبی پس سری مبتلا شده باشید. در موارد دیگر یک سردرد خیلی شدید غیر مشابه با آن چه تاکنون تجربه کرده اید می تواند یک هشدار باشد زیرا یک سردرد اورژانسی است و احتمالا اشاره ای به سکته ی قریب الوقوع، خونریزی و یا عفونت دارد. بعضی از مردم سردردهای ترکیبی دردناک دارند که می تواند هم در تشخیص و هم در درمان مشکل باشد. هم چنین بیمارانی هستند که هر روز سردرد دارند.

سردردهای خوشه ای:

سردردهای خوشه ای، سردردهای یک طرفه ی خیلی شدیدی هستند که عموما 15 تا 90 دقیقه طول می کشند و سپس تا دفعه ی بعد ناپدید می شوند. این سردردها ممکن است چند ساعت، چند روز و یا چند هفته ی دیگر رخ دهد. سپس ممکن است برای مدتی ناپدید شده و دوباره بدون دلیل مشخصی ظاهر می شوند. چون این نوع سردردها به طور مکرر در طول یک دوره ی نسبتا کوتاه با همدیگر ظاهر می شوند سردردهای خوشه ای یا کلاستر نامیده می شوند. اما چون زیاد طول نمی کشند، به این معنی نیست که این سردردها قابل تحمل هستند. زیرا گاهی اوقات از میگرن شدیدتر هستند.

در مقابل بیماران میگرنی که می خواهند در محیطی آرام قرار گیرند بیماران دچار سردردهای خوشه ای به طور بی صبرانه ای تمایل دارند حرکت کنند و یا خود را به چیزی بکوبند.

علایم سردردهای خوشه ای:

علاوه بر سردرد شدید، سردردهای خوشه ای اغلب با علایمی مثل ریزش اشک و آب ریزش بینی همراه هستند. به دلیل این علایم، بیماری این اشخاص اغلب با آلرژی، سردردهای سینوزیتی، میگرنی و یا حتی مشکلات دندانی اشتباه تشخیص داده می شود. این بیماران ممکن است به دلیل درد، از خواب عمیق بیدار شوند. در واقع اشخاصی که مستعد سردردهای خوشه ای هستند نسبت به سایر مبتلایان به سردرد، سردردهای شبانه بیشتری دارند که احتمالا ناشی از اختلال در سیکل خواب- بیداری می باشد. گاهی اوقات مکمل های ملاتونین این شرایط را بهبود می بخشند. بیماران ممکن است در پیشانی و صورت تعریق داشته باشند و یا چشمان آن ها علایمی از سردرد خوشه ای مثل تورم پلک ها را نشان دهد. علامت دیگر پتوز چشمی (پلک ها دچار پژمردگی موقتی می شوند) است. برخی از بیماران ممکن است به نور حساسیت داشته باشند و یا به صدا حساس باشند که هر دو علامت ممکن است پزشکان را به تشخیص اشتباهی میگرن در افراد مبتلا به سردرد خوشه ای بیندازد.

به هر حال در برابر خیلی از بیماران میگرنی، افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای معمولا تهوع و استفراغ ندارند.

سردردهای خوشه ای بیشتر در مردان دیده می شود:

طبق نظر بنیاد ملی سردرد در شیکاگو، ایلی نویز، حدود یک میلیون نفر از مردم آمریکا مبتلا به سردردهای خوشه ای هستند و حدود 20 درصد آن ها مشکلات مزمن دارند. مردان گروه سنی 20 تا 50 سال مبتلایان اولیه ی سردردهای خوشه ای هستند. در واقع حدود 90 درصد سردردهای خوشه ای در مردان رخ می دهد اگر چه هیچ کس دلیل این امر را نمی داند. البته این بدان معنی نیست که خانم ها سردردهای خوشه ای نمی گیرند آن ها نیز به این مشکل دچار می شوند اما این مشکل در میان خانم ها کمتر شابع است.

ژنتیک نقش عمده ای در سردردهای خوشه ای بازی می کند. بعضی از مطالعات بیانگر آن است که اقوام درجه ی اول بیماران مبتلا به سردردهای خوشه ای، بین 5 تا 18 برابر نسبت به سایر افراد، احتمال بیشتری برای ابتلا به سردردهای خوشه ای دارند. تاکنون هیچ ژنی برای سردردهای خوشه ای تشخیص داده نشده است. همچنین محرک های کمی هستند که سبب تحریک سردردهای خوشه ای می باشند. الکل یکی از محرک های سردرد خوشه ای است و سیگار نیز می تواند در بعضی از اشخاص سبب سردرد خوشه ای شود.

هم چنین دود نای از مجاورت با افراد سیگاری نیز محرک سردرد است. بعضی از مطالعات نشان می دهند که سردردهای خوشه ای یک مشکل فصلی به نظر می رسند که بیتشر در بهار یا پاییز رخ می دهند. زیرا با سردردهای آلرژیک اشتباهی تشخیص داده می شوند.

علاوه بر ارتباط ژنتیکی و محرک های مرتبط با سردردهای خوشه ای بعضی از تحقیقات نشان می دهد که این سردردها با غیر طبیعی بودن هیپوتالاموس مغز ارتباط دارند. این امر می تواند دلیلی بر این باشد که چرا مبتلایان به سردردهای خوشه ای اغلب سردرد را در خواب بیشتر تجربه می کنند. هم چنین سردردهای خوشه ای به التهاب عصب سه قلو در گونه و عروق خونی مغز مرتبط هستند.

ارسال شده در 5 دی 1395 توسط