مواردی که باید درباره محرک های میگرن بدانید

محرک ها، قطعا نقش عمده ای در سردردهای میگرنی بازی می کنند. خیلی از مردم مبتلا به میگرن مزمن متوجه می شوند که میگرن با استرس و فشار، سر و صدای زیاد، شرایط آب و هوایی به ویژه هوای بارانی یا هوای گرم و مرطوب تحریک می شود. بعضی از بیماران میگرنی محرک های غذایی مثل الکل، غذاهای دارای مونوسدیم گلوتامات یا آسپارتام را تشخیص دادند مصرف کافئین زیاد نیز می تواند محرک میگرن باشد.البته در بعضی موارد سایر داروهایی که بیماران دریافت می کنند می تواند آن ها را مستعد به تشدید سردرد میگرنی کند. این حالت به ویژه در مورد داروهایی که دارای هورمون می باشد مثل OCP یا داروهای هورمون درمانی واقعی تر است.

سایر علل:

بعضی از محققان اعتقاد دارند که بیماران میگرنی مزمن، سیستم عصبی خیلی حساسی دارند که به طور حادی نسبت به تحریکات خارجی یا داخلی آسیب پذیر است (استرس یک تحریک داخلی شدید می باشد). آستانه ی تحریک پذیری این افراد برای سردرد در سطح پایین تری تنظیم می شود و با محرک های استرس زا، آستانه ی تحریک آن ها پایین تر می آید و دچار میگرن می شوند. بنابراین اگر با محرک های اصلی سردرد مواجه شوند این حساسیت افزایش خواهد یافت که سبب سردرد می شود. این حالت به ویژه در مورد بیماران میگرنی دارای اورا واقعی است.

بعضی از علل میگرن غیر معمول است بنابراین تشخیص آن ها نیز مشکل می باشد. مانند قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن. یک زن 58 ساله که سال های متمادی مبتلا به میگرن بود بعد از تحقیقات مختلف مشخص شد که او یک کوره ناقص سوز دارد که مونوکسید کربن تولید می کنند. آن کوره برای ایجاد سردرد کافی بود. میگرن او با مصرف سوماتریپتان کنترل شد و هنگامی که سوخت کوره تنظیم شد دیگر نیازی به دارو نبود.

سایر اختلالات پزشکی شایع:

بعضی از افراد مبتلا به میگرن های مزمن مشکلات پزشکی دیگری مثل افسردگی یا صرع نیز دارند. هنگامی که بیماران چند مشکل پزشکی دارند پزشکان آن ها را چند مرضی می نامند. این حالت نشان دهنده ی آن است که شخص بیش از یک مشکل جدی پزشکی دارد. این مشکلات ممکن است با هم مرتبط باشند یا ربطی با یکدیگر نداشته باشند. اگر بیمار میگرنی شرایط چند مرضی مثل افسردگی یا صرع داشته باشد بعضی از داروها به درمان هر دو کمک می کند مثلا داروهای ضد افسردگی می تواند مشکل افسردگی را حل کند و درد بیماران میگرنی مزمن را تسکین دهد. داروهای ضد صرع، به ویژه توپاماکس ممکن است صرع و سردرد را تسکین دهد اگر چه به منظور سود بردن از اثرات پیشگیری کننده  توپاماکس بهتر است صرع نداشته باشید.

ارسال شده در 5 دی 1395 توسط