میگرن اغلب ژنتیکی است

پزشکان، سال ها برای آن چه سبب بروز میگرن می شود بحث کرده اند (عواملی مانند عدم تعادل مواد نوروشیمیایی نظیر سروتونین، مشکلی در ساختار مغز، فاکتورهای
ژنتیکی و یا ترکیبی از آنها) و در حال حاضر خیلی از متخصصان عقیده دارند که ژن ها، محرک های اصلی میگرن هستند. در مورد میگرن قاعدگی، علت اصلی هورمونی می باشد.

میگرن اغلب ژنتیکی است:

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که علت اصلی سردردهای میگرنی ژنتیک است. برای مثال مطالعات بر روی اعضای یک خانواده ی مبتلا به میگرن نشان دهنده ی جهش شایع در ژن CACNAIA بوده است. به ویژه در میان بیماران میگرنی دارای مرحله اورا. سایر مطالعات یک اختلال در کروموزوم 19P را در میگرنی ها چه همراه و چه بدون مرحله اورا نشان داده است. ژن گیرنده ی دوپامین 2 به میگرن دارای اورا متصل شده است و ژن ناقل سرتونین با هر دو نوع میگرن همراه و یا بدون اورا گره خورده است.

تحقیقات ادامه یافته احتمالا منوط به اطلاعات بیشتر ژنتیکی است. به هر حال چون نمی توانیم ژن هایی را که قبلا در بدن کدگذاری شده اند را تغییر دهیم واقعا اطلاعات مفیدی برای اکثر مخاطبان وجود ندارد. ارزش این موضوع که میگرنی ها ممکن است حلقه ی ارتباطی ژنتیکی داشته باشند هنگامی خواهد بود که این اطلاعات در اختیار پزشک قرار گیرد.

مثلا اگر شما، خواهر یا برادرتان هر دو برای سالیان متمادی از میگرن رنج برده اید و دختر نوجوان شما در شرف ابتلا به سردرد است، پزشک علاقمند دانستن روال میگرن در خانواده ی شما خواهد بود. او آزمایشات مناسب و کاملی انجام خواهد داد اما این اطلاعات که میگرن مشکل سایر اعضای خانواده نیز هست قطعه ی با ارزش دیگری از پازل تشخیص پزشک می باشد.

به علاوه گاهی اوقات داروهایی که در یک خانواده به خوبی جواب می دهند برای اعضای دیگر خانواده نیز موثر خواهند بود. مثلا اگر مبتلا به میگرن هستید و به سوماتریپتان پاسخ خوبی داده اید به پزشکتان آن را بگویید چون احتمالا بای دخترتان نیز تجویز خواهد شد تا نتیجه را در او محک بزند. به هر حال گاهی اوقات اعضای نزدیک خانواده پاسخ مناسبی به یک داروی یکسان نمی دهند هم چنین به خاطر داشته باشید که اگر سوماتریپتان برای شما پاسخ ندهد پزشک ممکن است داروی دیگری از خانواده ی تریپتان را تجویز کند.

ارسال شده در 4 دی 1395 توسط