بیماران دارای مرحله پرودروم

گاهی اوقات قبل از شروع میگرن یک هشدار قبلی که پرودروم یا مقدمات نام دارد بروی می کند که ممکن است به وسیله ی مشکل دیگری که اورا یا پیش درآمد نامیده می شود ایجاد شده باشد. گاهی اوقات پرودروم وجود ندارد ولی اورا وجو دارد یا این که پرودروم وجود دارد ولی اورا رخ نمی دهد.

پرودروم چیست؟

اغلب یک احساس عمومی و یک جور خاموش بودن است. ممکن است بیماران برای چندین ساعت یا حتی چند روز قبل از شروع میگرن احساس مبهمی از بی قراری و ناخوشی را تجربه کنند. خیلی از افراد مبتلا به پرودروم، در توضیح نحوه ی احساس پرودروم مشکل دارند بنابراین نسبت به آن بی اعتنا هستند. خیلی از بیماران نیز تمایل ندارند درباره ی آن صحبت کنند زیرا نگران هستند که دیگران فکر کنند آن ها تعادل ذهنی ندارند. آن ها توجه ندارند که پرودروم واقعا یک هشدار معمول برای سردرد است. بعضی از بیماران در مرحله پرودروم خواب آلودگی و یا حالت سرخوشی و نشاط را تجربه می کنند در حالی که دیگران به نور شدید، سر و صدای زیاد و عطرهای گوناگون حساس می شوند. خیلی از بیماران اختلال در تمرکز را به عنوان یک علامت پرودروم توصیف می کنند.

پرودروم و اورا متفاوت هستند. در میگرن، پرودروم نسبت به اورا چندان اختصاصی نیست (که فرد احساس یک تجربه ی حسی نظیر دیدن خطوطی دندانه دار در جلوی چشم یا چیزی که وجود ندارد را داشته باشد).

بیماران دارای مرحله پرودروم:

پژوهش ها بیانگر آن است بیمارانی که پروردوم را تجربه می کنند با افرادی که آن را تجربه نمی کنند تفاوت دارند. در یک بررسی بر روی 893 بیمار مبتلا به میگرن محققان دریافتند که حدود یک سوم از این بیماران علایم پرودروم را داشته اند. هم چنین بیمارانی که دارای پرودروم بودند نسبت به آن هایی که پرودروم نداشتند محرک های سردرد بیشتری داشتند. هنگامی که بیماران دارای پرودروم مرحله ای اورا را نیز تجربه می کنند نسبت به بیمارانی که مرحله ی اورا را ندارند سردردشان بیشتر طول می کشد. در میان بیماران دارای پرودروم مدت زمان سردرد طولانی تر بوده و پاسخ ضعیف تری به درمان با گروه تریپتان ها دارند. هم چنین بیماران با پرودروم دارای علایمی مانند تهوع، آبریزش بینی و ریزش اشک می باشند.

هنگامی که سردرد کاهش می یابد سندروم پس از پرودروم در این بیماران شیوع بیشتری دارد. این پدیده ابتدا به وسیله ی خستگی مزمن (که معمول است) و سپس حساسیت دردناک در ناحیه ی جمجمه مشخص می شود. بعضی از بیماران در مرحله ی پس از پرودروم نمی توانند چیزی بخورند.

نکته مثبت درباره ی پروردوم آن است که متوجه می شوید یک میگرن در حال وقوع است و می توانید آماده باشید و نکته منفی آن است که شما می دانید سردردی در راه است. به هر حال اگر در مرحله ی پرودروم دارو مصرف کنید ممکن است قادر باشید تا سردرد را مهار کنید و یا از شدت آن کم نمایید. خیلی از بیماران، با این تفکر که سردردشان تمام شده یا این که فقط نیاز به استراحت دارند داروهایشان را با تاخیر مصرف می کنند. توجه داشته باشید که شما مرتکب چنین اشتباهی نشوید.

ارسال شده در 5 دی 1395 توسط