کشش سر و گردن برای درمان سردرد

 

اکثر بیماران مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک دوره درمانی ترکشن و کشش را در بیمارستان نمی گذرانند زیرا هم غیر ضروری است و هم خیلی پر هزینه می باشد. ترکشن درمانی مرکب از قرقره و محور می باشد تا به ناحیه ای که تحت درمان است نیروی اضافی وارد نماید.اگر چه ممکن است در منزل از آن نوع ترکشنی که بقیه ی بیماران استفاده می کنند بهره نبرید اما به هر حال از یک ترکشن گردنی خانگی سود خواهید برد. این وسایل در اکثر فروشگاههای تجهیزات پزشکی در دسترس هستند. ترکشن ها در نحوه ی تنظیم متفاوت می باشند خیلی از آن ها از وزنه هایی تشکیل شده اند که می تواند به گنجه و یا کمد باز متصل شوند. هنگامیکه این وسیله را برای بار اول تنظیم می کنید به منظور اطمینان خاطر بیشتر از فرد دیگری کمک بگیرید و مطمئن شوید که به سادگی بتوانید خود را بدون کمک دیگران از آن آزاد کنید. از این وسیله برای کودکان مبتلا به درد گردن استفاده نکنید. آن ها برای افراد بزرگسال طراحی شده اند.

تقریبا تمام این وسایل باعث نشستن شما می شوند زیرا سر درون یک یقه  گردنی قرار گرفته است که در نهایت سبب کشش سر و گردن و تخفیف درد می شود. دفعه ی اول که از چنین وسیله ای استفاده می کنید ممکن است نگران این باشید که در پایان سبب آسیب به خودتان شده و یا حتی به طور تصادفی خود را آویزان نمایید. این وسیله نمی تواند تمام وزن شما را نگه دارد بنابراین نمی توانید خودتان را آویزان کنید و اگر به دقت به راهنمایی هایی که همراه با این وسیله ارایه می شود و دستورات پزشکتان عمل کنید نباید مشکل دیگری به وجود آید. ما معمولا به بیماران خود توصیه می کنیم تا با وزنه ی کم شروع و با سرعت کم ادامه دهند. معمولا وزنه ای 5 کیلوگرمی را برای 10-8 دقیقه و به مدت یک تا دو روز استفاده می کنند. هنگامی که بیماران آرامش و آسودگی خاطر بیشتری پیدا کردند به آن ها اجازه می دهیم تا تعداد و میزان وزنه ها را افزایش دهند. عموما ترکشن برای 10-5 دقیقه برای هر بار استفاده می شود. بعضی از مردم با استفاده از ترکشن قادر به دفع اکثر سردردهای سرویکوژنیک می شوند.

گرم کردن با استفاده از یقه های گردنی گرم شونده:

اگرچه اکثر پزشکان سردردهای سرویکوژنیک را با عدم تکیه ی بیشتر بر روی یقه های گردنی گرم شونده که کاملا متناسب با گردن هستند و باعث عدم حرکت می شوند درمان می کنند اما نوع جدیدی از یقه های گردنی گرم شونده وجود دارد که می تواند به طور برجسته ای سردردهای سرویکوژنیک را درمان کنند این وسیله ها با تولید گرمای نفوذی می تواند به شل کردن عضلات دردناک و سفت شده ی گردن کمک کند و بدین طریق سردردهای سرویکوژنیک رفع می شوند.

بعضی از یقه های گردنی در مایکروویو گرم می شوند در حالی که سایرین از بسته های کوچک گرم شونده که درون یقه تعبیه می شوند کمک می گیرند. این تسکین درد موقتی است اما هنگامی که زیاد صدمه دیده اید حتی کاهش مقدار اندکی درد نیز با ارزش است.

البته می توانید به جای یقه گردنی از یک بالشتک گرمایی استفاده کنید اما بایستی روی پد دراز بکشید تا نتیجه ی دلخواه حاصل شود اما با یقه ی گرم شونده می توانید در محل کار یا منزل به فعالیت خود ادامه دهید.

مداخلات جراحی: (Interctions)

بعضی از بیماران مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک از شیوه های جراحی جزیی یا عمده نظیر قطع عصب جلدی با استفاده از رادیوفرکانس- شیوه ای که امواج رادیوفرکانس را برای از کار انداختن عصب سرکش مورد استفاده قرار می دهد- استفاده می کنند. اگر بیماری تحلیل برنده دیسک دارید یا دیسک های متورم سبب درد می شوند ممکن است جراحی توصیه شود و در موارد شدید، اتصال بین مهره ها در نظر گرفته می شود.

ارسال شده در 3 دی 1395 توسط