درمان سردردهای گردنی با بوتاکس

 

بوتاکس، نوع دیگری از درمان بیماران مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک می باشد و ممکن است موثر باشد. تحقیقات نشان داده است که بعضی از بیماران مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک بعد از تزریق بوتاکس بهبودی خوبی داشته اند. به عنوان مثال از 26 بیمار مبتلا به سردرد سرویکوژنیک که به وسیله ی آسیب ناگهانی گردنی به آن مبتلا شده بودند به 14 نفر بوتاکس تزریق شد در حالی که 16 نفر دیگر سرم نمکی دریافت کردند.

در هفته های دوم و چهارم بیمارانی که بوتاکس دریافت کرده بودند بهبودی قابل توجهی در میزان درد و در محدوده ی حرکتی نسبت به گروهی که سرم نمکی دریافت کرده بودند داشتند. به هر حال بعضی از مطالعات فقط نتایج استفاده از بوتاکس را در میان بیماران مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک نشان داده است و بعضی از پزشکان در حالی که بیشتر تحقیقات به موثر بودن آن اشاره داشته اند استفاده از آن را برای بیماران میگرنی محدود کرده اند. اگر اسپاسم، بخش عمده ای از مشکل است یا محدوده ی حرکتی به طور شدید اختلال پیدا کرده ممکن است بوتاکس ببرای شما ایده آل باشد. گاهی اوقات بیماران دچار سردرد سرویکوژنیک مزمن که به درمان دیگری پاسخ نداده اند فقط به تزریق بوتاکس پاسخ مهیج و جالبی نشان می دهند. اثر بوتاکس در نهایت ناپدید خواهد شد و معمولا به تزریق مجدد در طی 3-4 ماه آینده نیاز خواهید داشت.

بیماران ما که مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک و یا سایر سردردها مثل میگرن بودند بعد از تزریق بوتاکس بهبودی قابل توجهی نشان دادند.

ارسال شده در 3 دی 1395 توسط