آیا مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک می باشید؟

پزشک شما شخصی است که باید با تشخبیص خود به این سوال پاسخ دهد. مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید و درباره ی آن ها از پزشکتان سوال نمایید. نشانه های کلیدی سردردهای گردنی عبارتند از:

  • در محل معاینه در گردن حساسیت دردناک وجود دارد.
  • درد خفیف گردن تبدیل به سردرد شدید می شود.
  • دردی که با نشستن و یا دراز کشیدن به مدت چند ساعت تشدید می شود.
  • گردن به طور محدود خم می شود.
  • به دلیل حرکات اضافی و یا فشار موجود بر روی گردن سردردهایی ایجاد می شود.
  • ایجاد درد در ناحیه ی شانه.

حساسیت دردناک یا وجود درد در ناحیه ی گردن و شانه در هنگام معاینه ی بالینی:

اکثر بیمارانی که سردرد سرویکوژنیک دارند از درد در ناحیه ی گردن شکایتی ندارند ولی از سردردهای شدید شاکی هستند. در واقع اکثر این بیماران تا زمانی که مورد معاینه قرار می گرفتند نمی دانستند گردنشان آسیب دیده است.

دلیل عدم آگاهی آن ها از درد گردنی این بود که سردرد چنان آن ها را احاطه کرده بود که درد گردنی یا قابل توجه نبود و یا فقط شدت کمی داشت. هنگامی که آن ها فهمیدند درد گردنی منبع سردردشان است شوکه شده بودند.

من اخیرا، بیماری داشتم که به مدت دو سال تحت درمان بود. هر روز تعداد زیادی مسکن مصرف می کرد و پزشکان تشخیص داده بودند که او مبتلا به میگرن است. با این حال تقریبا هر روز سردرد داشت. او در مطب پزشک کار می کرد لذا تا حدی اطلاعات پزشکی داشت. وقتی برای اولین بار وی را دیدم متوجه شدم که قطعا نمی توانست فقط میگرن داشته باشد. MRI او سالم بود اما MRI از نخاع گردنی اش یک پارگی دیسک در بین مهره های cu-s (مهره چهارم و پنجم گردنی ستون مهره ها) همراه با بی ثباتی در ستون مهره ها را نشان می داد. او به یک جراح مغز و اعصاب معرفی شد و چند هفته بعد در بخش جلویی گردن یک جراحی کوچک انجام داد. پس از آن سردردش بهبود پیدا کرد.

دردهای گردنی خفیف که منجر به سردرد می شوند:

اگر چه ممکن است خیلی از بیماران مبتلا به سردرد سرویکوژنیک متوجه ی دردهای گردنی شان نباشند اما بعضی از بیماران به آن آگاه هستند. این بیماران گزارش داده اند که گاهی درد گردنشان باعث سردرد و عذاب آن ها می شود و درد گردنی به سوی پیشانی حرکت می کند جایی که حدودا 10 برابر یا بیشتر تقویت می شود. حق با آن ها بود درد از گردن به سوی سر حرکت می کند.

دردی که با قرار داشتن در یک وضعیت ثابت برای ساعت های طولانی افزایش می یابد:

آن چه به سادگی می توانیم بگوییم آن است خیلی از افرادی که برای ساعت های طولانی ثابت می نشینند یا در یک وضعیت ایستاده و یا دراز می کشند مبتلا به سردرد می شوند. به عنوان مثال مکانیک های اتومبیل ساعت های زیادی را در زیر خودرو برای تعمیر آن صرف می کنند که این وضعیت فشار زیادی بر روی کمر و مهره هایشان وارد می کند که در نهایت سبب دردهای گردنی و سپس سردرد آن ها می شود از دیگر گروه هایی که به طور معمول دچار این مشکلات می شوند می توان به لوله کش ها، تکنسین های برق، آرایشگرها، کاربران کامپیوتر، اپراتورهای تلفن و فروشندگان مغازه ها اشاره کرد.

ارسال شده در 3 دی 1395 توسط