بیماری تحلیل برنده دیسک می تواند موجب سردرد شود

دیسک ها، همانند بالشتک های جذب کننده ی شوک هستند که در ستون مهره ها میان هر مهره و ستون مهره قرار می گیرند. گاهی اوقات این دیسک ها یا صفحات در تصادفات اتومبیل و یا سایر جراحات آسیب می بینند. هم چنین می توانند با افزایش سن دچار آسیب و پارگی شوند. اکثر افراد بالای 40 سال تغییرات دژنراتیو یا تحلیل برنده در دیسک دارند که در تصویر برداری یا اسکن تصویربرداری مشخص می شود. ما دیسک های آسیب دیده را به یک شیرینی ژله دار که به آرامی فشرده شده است تشبیه می نیم بنابراین کمی ژل از اطراف شیرینی به خارج تراوش می شود.

هنگامی که دیسک ها تحلیل می روند و ماده ژلاتینی تراوش می کند دیسک دچار فتق شده است. هم چنین این واقعیت نیز وجود دارد که ممکن است دیسک ها دچار فتق و بیرون زدگی نشده اما دچار  تورم و برآمدگی شده باشند. این شرایط ممکن است بیانگر از آغاز بدتر شدن وضعیت دیسک و عوارض نهایی یک دیسک فتق دار باشد. به هر حال حتی بدون فتق، دیسک های متورم می توانند سبب درد شدید باشند اگر چه شرایط برای هر فردی دردناک نیست.

بیماری تحلیل برنده ی دیسک می تواند موجب سردرد سرویکوژنیک گردد. درمان شامل استفاده از دارو، ورزش، ماساژ درمانی و اگر وضعیت حاد باشد عمل جراحی برای برداشتن دیسک یا سایر اعمال جراحی می باشد.

ممکن است بسیاری از افراد مبتلا به بیماری تحلیل برنده دیسک به آرتریت به ویژه استئوآرتریت یا التهاب استخواین مفاصل نیز مبتلا باشند. این مشکل ترکیبی به ویژه در زمانی که در مهره های گردنی رخ می دهد خطر گسترش سردردهای سرویکوژنیک را افزایش می دهد.

زمانی که علل و عوامل ناشناخته هستند:

پزشکان همیشه نمی توانند دقیقا مشکل شما را مشخص کنند (حتی گاهی اوقات پس از انجام یکسری تست های جامع و کامل). به عنوان مثال ممکن است پزشک بداند یا مشکوک باشد که درد از گردن منشا می گیرد اما نداند چرا این سردرد وجود دارد.

در هر حال دانستن این که منشا احتمالی سردرد در گردنتان می باشد بسیار مهم است زیرا ما پزشکان می توانیم به طور اساسی برای رفع آن تلاش کنیم. مثلا ورزش های گردن، درمان ها و داروهای خوبی برای بیماران مبتلا به سردرد سرویکوژنیک با بیماری دیسک و مفاصل و یا با علل ناشناخته وجود دارد. تحریکات الکتریکی که درمان گرها از آن استفاده می کنند اکنون برای استفاده در منازل قابل دسترس می باشند که با تجویز پزشک صورت می گیرد و شیوه ی موثر دیگری در درمان این اختلال است.

ارسال شده در 4 دی 1395 توسط