آسیب ناگهانی گردنی چیست و در چه افرادی دیده می شود؟

اگر در یک تصادف مصدوم شده اید احتمالا مبتلا به آسیب گردنی خواهید شد. این شرایط موضوع بسیاری از اعتراضات پزشکی قانونی است. خیلی از بیماران مبتلا به آسیب گردنی در طی روزها و هفته ها درمان می شوند در حالی که بقیه ی افراد ممکن است این مشکل را برای سال ها و ماه ها داشته باشند.

 

طبق نظر متخصصان، آسیب گردنی سبب آسیب به بافت گردن می شود و معمولا نتیجه ی یک تصادف اتومبیل است (به ویژه زمانی که خودرو از عقب دچار سانحه شده باشد). برخی از مطالعات بیانگر آن است که مسافران نسبت به راننده در خطر بیشتری هستند. زمانی که کمربندتان را نبسته اید احتمال زیادی وجود دارد که دچار آسیب گردنی شوید. حتی رانندگان و مسافرانی که کمربندهایشان را بسته اند نیز ممکن است در تصادفات به آسیب گردنی شدیدتری دچار شوند. خانم ها ریسک بیشتیری برای ابتلا به آسیب گردنی دارند اگر چه دلیل آن برای کسی هنوز مشخص نیست. بعضی از مطالعات نشان می دهد حدود 60 درصد از بیماران تصادفی برای مدت یکسال یا بیشتر مبتلا به سردرد هستند. اگر چه بعضی از متخصصان با درصد کل بیمارانی که آسیب های طولانی مدت را تجربه می کنند موافق نیستند. بهبودی از آسیب گردنی در اشخاصی که در گذشته و قبل از تصادف درد گردنی و یا سردرد داشته اند و آن هایی که مبتلا به درد عضلانی، درد ساده و یا بی حسی که از گردن به سوی شانه ها، بازوها و دست ها انتشار می یابد بوده اند طولانی تر است. بیمارانی که در هنگام تصادف خودرو سرشان چرخیده یا خم شده است اغلب نسبت به دیگران علایم شدیدتری دارند یعنی این که اگر مسافر در حال نگاه کردن از پنجره به بیرون باشد برای  ابتلا به آسیب گردنی و سردرد سرویکوژنیک نسبت به زمانی که او روبه رو را نگاه می کرده ریسک بیشتری دارد.

البته این که شخص در هنگام تصادف به روبه رو نگاه می کرده یا سر خود را چرخانده فقط یک شانس است. هم چنین ممکن است این چرخش در هنگام برخورد با سکوی شیرجه در استخر یا سایر تصادفات که منجر به خم و راست شدن زیاد گردن می شود رخ دهد. بزرگسالان مبتلا به آسیب گردنی به احتمال بیشتری مبتلا به ترومای گردنی، سردرد و سایر علایم می باشند.

ارسال شده در 3 دی 1395 توسط