نشانه های شایع سردرد سرویکوژنیک (با منشا گردنی)

سرویکوژنیک، سردرد شایعی است که معمولا به وسیله ی آرتریت، بیماری دژنراتیودیسک یا اسپاسم عضلات گردن ایجاد می شود. اگر چه در ارتباط با دلایل دیگر سردرد نظیر آسیب ناگهانی گردنی نیز  بحث می کنیم.

به طور عمده سردردهای سرویکوژنیک، سردردهایی هستند که از درد در گردن یا شانه منشا می گیرد که به تنهایی در پیشانی، گیجگاه و یا نواحی دور چشم تجربه می شود. این درد اغلب به وسیله ی وضعیت گردنی استاتیک و ساکن (قرار داشتن گردن به مدت طولانی در حالت یکنواخت) یا به وسیله ی حرکات گردنی خاص (مثل نگهداری گوشی تلفن به وسیله ی گردن و سر به جای نگهداری آن با دست) تشدید می شود.

با سردرد سرویکوژنیک حساسیت دردناک در نواحی گردنی، تغییر در خطوط عضلات گردنی یا یک پاسخ دردناک به تنش یا انقباض عضلات گردنی وجود دارد. دکتر ژاستاد معتقد است که اگر سردرد به بلوک عصبی ایجاد شده در ناحیه ی گردنی پاسخ دهد به طور قطع سردرد سرویکوژنیک خواهد بود، اگر چه بعضی از متخصصان به این معیارها اعتراض دارند.

اگر مطالعات تصویربرداری از گردن و نخاع تصاویر غیر طبیعی را نشان دهد ممکن است یک وضع غیر طبیعی یا ناهنجاری استخوانی مثل اسکولیوز انحنای (نخاع از طرفین) را نشان دهند. یکی از مهم ترین یافته ها در تصویر برداری یا MRI انحنای طبیعی یا کشش مهره های گردنی است (معمولا در افراد نرمال و سالم انحنای کم وجود دارد ولی در سردردهای سرویکوژنیک یک هم ترازی عمودی نخاع که به بالا و پایین کشیده شده است وجود دارد). یافته های تصویربرداری ممکن است یکسری حرکات غیر طبیعی را هنگامی که سر و یا گردن در حالت خم شده و یا راست و مستقیم قرار دارد نشان دهد. شکستگی ها، التهاب مفاصل استخوانی و یا سایر موارد غیر طبیعی استخوان و یا یافت نیز ممکن است وجود داشته باشد.

خیلی از پزشکان سردرد سرویکوژنیک را بیشتر به عنوان سندروم می بینند تا بیماری، که در آن خیلی از بیماری ها و اختلالات مرتبط با سردرد سرویکوژنیک مثل آرتریت، بیماری دژنراتیودیسک، آسیب گردنی یا دیگر آسیب های ترومایی وجود دارند. در هر حال ممکن است سردرد به خودی خود اولیه باشد یا گاهی فقط اشاره ای به بیماری موجود داشته باشد.

ارسال شده در 3 دی 1395 توسط