آشنایی با رابطه بین بیماری دیابت و میزان آهن

چه نوع ارتباطی بین بیماری دیابت و مقدار ‌آهن در بدن وجود دارد ؟ دیابت یکی از بیماری های شایع در بین افراد است . دیابت نوع 2 در مردان به دلیل داشتن تغذیه ناسالم ، کم تحرکی ، اضافه وزن ، ناراحتی های مزمن لوزالمعده و ترشح نشدن انسولین در بدن به وجود می آید ، که قند خون را در بدن افزایش می دهد .

متخصص غدد و داخلی با اشاره به اینکه محققان معتقد هستند بالا رفتن مقدار آهن در بدن و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 به ویژه در مردان با یکدیگر مرتبط است، گفت: در آینده نزدیک با کمک سلول‌های بنیادی می‌توان کمک عمده‌ای به بیماران دیابتی کرد.

مهران زمان‌زاده در ارتباط با دیابت و میزان ‌آهن در بدن، اظهار داشت: محققان معتقدند افزایش سطح آهن در بدن می‌تواند به شیوع و بروز دیابت نوع 2 کمک کند و این مسأله در مردان بیشتر حائز اهمیت است چرا که بدنشان به تجمع ‌آهن تمایل بیشتری دارد.

وی افزود: وضعیت قند خون در حالت پیش‌دیابت بیشترین ارتباط را با ذخیره آهن و بروز اختلال در متابولیسم گلوکز در بدن دارد. بر این اساس مقدار آهن ذخیره شده در بدن می‌تواند به پیش‌بینی خطر ابتلا به دیابت 2 کمک کند.

متخصص غدد و داخلی تصریح کرد: عادات غذایی ناسالم که با ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط هستند می‌توانند آهن تغذیه‌ای بیشتری را وارد بدن کنند و عوارضی در فرد بروز یابد.

زمان‌زاده ادامه داد: دیابت بیماری بسیار شایعی است با شیوع 6 تا 8 درصد در جامعه است و این بیماری دو تیپ یک و دو دارد که دیابت نوع یک معمولاً از سن پایین و در دوران کودکی شروع می‌شود.

وی افزود: دیابت نوع یک نوعی اختلال سیستم ایمنی به حساب می‌آید و وقوع آن نامشخص است. همچنین در این بیماری ناگهان لوزالمعده دیگر انسولین ترشح نمی‌کند و قند خون بالا می‌رود. در نتیجه فرد باید شروع به تزریق انسولین کند.

متخصص غدد و داخلی تصریح کرد: البته در آینده نزدیک پیوند سلول‌های بنیادی امکانپذیر خواهد شد و با انجام آن بیماران دیگر نیاز به تزریق انسولین نخواهند داشت اما باید دقت داشت که تنها افرادی کاندید پیوند خواهند بود که قندشان را به خوبی کنترل کرده و دچار عارضه نشده‌اند.

زمان‌زاده خاطرنشان کرد: دیابت نوع 2 نیز حدود 90 درصد از موارد دیابت را به خود اختصاص می‌دهد و اغلب از سنین 40 تا 45 سالگی آغاز می‌شود همچنین این بیماری زمینه ارثی داشته و با اضافه وزن و چاقی در ارتباط است. لذا برای ابتلا از آن افراد باید وزن خود را متعادل نگه داشته و به صورت روزانه ورزش کنند.

سلامت نیوز

ارسال شده در 4 دی 1395 توسط