بی خوابی شبانه و مشکلات خواب باعث سردرد میشود

فقط بچه ها نیازمند خواب خوب و کافی شبانه نیستند هر فرد بالغ باید هر شب حدود 7 ساعت بخوابد تا به بدن در رفع عوامل استرس زای روزانه کمک کند. اگر خیلی سریع بدنتان را با کمبود خواب تطبیق می دهید و آن را می پذیرید (مثلا فردی 35 ساله هستید که در سلامت کامل به سر می برید و می توانید 5 ساعت یا کمتر بخوابید) در اشتباه محض هستید چون روز بعد احساس خستگی داشته و دچار سردرد می شوید و این می تواند شما را از رسیدن به اهداف روزانه باز دارد. لطفا توجه کنید برخلاف اعتقاد عامیانه خواب  اتلاق وقت نیست. اجازه دهید بدنتان به استراحتی که نیاز دارد برسد. هم چنین مشکل دیگر مرتبط با خواب که باعث بروز سردرد نیز می شود آپنه ی انسدادی خواب  است که سبب می شود فرد برای مدت زمان کوتاهی در طی خواب نفس نکشد.

در حالی که اکثر مردم آپنه را بیش از یک خرناس مزاحم نمی دانند اما واقعا یک مشکل جدی برای سلامتی فرد است. محققان دریافته اند که ارتباط برجسته ای میان سردرد و آپنه ی خواب وجود دارد. بیمارانی که صبح با سردرد از خواب بیدار می شوند به احتمال زیاد آپنه ی خواب داشته اند. افرادی که آپنه را درمان می کنند سردردشان به طور شگفت آوری بهبود می یابد.

چگونه می توان متوجه ی آپنه ی خواب شد؟ فقط پزشک می تواند این مشکل را تشخیص دهد. اما اگر خیلی پر سر و صدا خرناس می کشید (از همسر و یا سایر اعضای خانواده در این رابطه سوال کنید) و چاق هستید در خطر آپنه ی خواب قرار دارید و باید با پزشکتان مشورت کنید.

اگر وقفه های تنفسی بیش از 10 ثانیه طول بکشد بیماری آپنه ی خواب مطرح است. این  اتفاق ممکن است در طول خواب شبانه بارها تکرار شود. بیماری آپنه ی خواب بیشتر در کودکان و جوانان دیده می شود و می تواند عللی نظیر چاقی، بزرگی لوزه ها، لوزه ی سوم و… داشته باشد. بیماری آپنه ی خواب به هر دلیل که باشد می تواند سبب هیپوگلیسمی و بالا رفتن دی اکسید کربن خون گردد که به تدریج باعث افزایش فشار ریوی و نارسایی قلب می شود.

مشخصات بالینی آپنه به صورت چرت زدن روزانه، احساس خستگی، سردرد، کاهش مهارت، اضطراب و افسردگی در طی روز می باشد. درمان آپنه ی خواب شامل رفع انسداد راه های هوایی، جراحی لوزه سوم، درمان چاقی و یا درمان هیپوتیروئیدی است.

ارسال شده در 2 دی 1395 توسط