محرک های غذایی بالقوه در ایجاد سردرد

غذا یک محرک سردرد برای حدود نیمی از افراد دچار میگرن و 20 تا 30 درصد افراد مبتلا به سایر سردردها می باشد. برای بعضی از مرم غذاهایی که موجب سردرد می شوند عبارتند از: پنیر کهنه، غذاهای نمک سود، غذاهای تانن دارمثل آووکادو، آجیل و آب جو تیره. بعضی از مردم متوجه شده اند که مشروبات الکلی باعث ایجاد سردرد شده و یا سردرد آن ها را تشدید می کند. البته اشخاص متفاوت هستند و ممکن است حتی با مقدار زیادی پنیر چیدار نیز مشکل نداشته باشند اما مقدار کمی آجیل وضعیت آن ها را بسیار بد کند.

محرک های معمول سردرد عبارتند از: افزودنی های غذایی نظیر اسپارتام (برای شیرین کردن نوشابه ها و غذاهای رژیمی به کار می رود) یا مونوسدیک گلوتامات- یک افزینده ی طعم- غذاهای نیترات دار مثل سوسیس، همبرگر، پپرونی و سوسیس دودی می توانند محرک هایی برای سردرد در بعضی از افراد باشند. در گذشته رستوران های چینی غذاهای خود را مملو از گلوتامات می کردند. بنابراین اگر غذای چینی می خورید و دچار سردرد می شوید احتمالا ناشی از مونوسدیم گلوتامات است.

اکنون خیلی وقت است که در رستوران ها از مصرف گلوتامات اجتناب می شود. البته هنوز خیلی از غذاهای آماده، حاوی مونوسدیم گلوتامات هستند. برچسب مواد غذایی که از سوپر مارکت می خرید را به دقت نگاه کنید. اگر در غذایی که می خرید گلوتامات وجود دارد به آسانی و خیلی راحت این غذاها را مصرف نکنید. طبق نظر متخصصان انجمن آمریکای آموزش سردرد، نان تازه نیز برای بعضی از اشخاص یک محرک به شمار می رود. هم چنین بعضی از افراد به کربوهیدرات حساس هستند و زمانی که از رژیم های کم کربوهیدرات استفاده می کنند سردردشان به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

میوه ها، به خصوص مرکبات می توانند سبب القاء سردرد در بعضی از افراد شوند در حالی که سایر مردم حساسیت بیشتری به غذاهای پر ادویه دارند. بعضی از محققان مخالف این ایده هستند که شکلات سبب سردرد می شود. آن ها معتقدند که اگر یک زن هنگامی که شکلات مصرف می کند سردرد بیشتری پیدا کند احتمالا استرس یا هورمون سبب سردرد او شده است نه مصرف شکلات. به هر حال اگر عاشق شکلات هستید بررسی کنید که سردرد شما طی 12 یکساعت پس از مصرف شکلات افزایش می یابد یا خیر. اگر دچار سردرد شدیدتری شدید پس شکلات محرک سردرد شما می باشد. این قانون برای سایر غذاها نیز به کار می رود. اگر به خاطر مصرف غذای خاصی دچار سردرد می شوید ممکن است در طی 12 ساعت این سردرد اتفاق بیفتد.

ارسال شده در 2 دی 1395 توسط