انواع محرک ها و سردرد

گاهی اوقات محرک های سردرد بستگی به نوع سردردی دارد که به آن مبتلا هستید؛ به عنوان مثال برخی از افراد مبتلا به میگرن مزمن به دلیل قرار گرفتن در معرض نور شدید مستعد گسترش سردرد هستند. در حالی که مبتلایان به سردردهای سرویکوژنیک به سر و صدای زیاد حساس می باشند.

اگر در حالت عادی به مواد یا شرایط خاصی حساس هستید تاثیر این محرک ها زمانی که دچار سردرد می شوید بیشتر می گردد. مثلا اگر نور شدید در اکثر زمان ها سبب ناراحتی شما می شود پس وقتی که سردرد دارید شما را بیشتر اذیت خواهد کرد. (اگر چه برای بعضی از افراد نور شدید فقط یکی از مشکلات آن ها در هنگام سردرد است)

محققان حساسیت به تحریکات فیزکی را میان افراد مبتلا به سردرد مزمن بررسی کرده اند که شامل 68 بیمار میگرنی، 45 بیمار دچار سردرد تنشی، 46 بیمار مبتلا به سردرد خوشه ای، 23 بیمار دارای سردرد سرویکوژنیک و 71 نفر به عنوان گروه کنترل که تجربه ای از سردرد مزمن نداشته اند، بودند.

هنگامی که سردرد وجود نداشت افراد مبتلا به میگرن بیشترین احساس ناخوشایندی از نور درخشان و شدید را (27 درصد) ابراز کردند و از گروه کنترل فقط یک درصد با نور شدید مشکل داشتند. این وضعیت با بروز سردرد بدتر می شد. وقتی آن ها دچار سردرد می شدند و در معرض نور شدید نیز قرار می گرفتند (68 درصد از افراد مبتلا به میگرن) احساس بسیار ناخوشایندتری داشتند. البته نور شدید، افراد مبتلا به سایر سردردها را نیز تحت تاثیر قرار می داد. مثلا در حالت غیر سردردی برخی افراد مبتلا به سردرد سرویکوژنیک به شدت از نور زیاد در عذاب بودند (13 درصد). و در بین افراد مبتلا به سردرد خوشه ای این حالت (7 درصد) بود. در هنگام وجود سردرد این احساس ناخوشایند در سردرد خوشه ای (57 درصد)، سردرد سرویکوژنیک (44 درصد) و در سردرد تنشی (31 درصد) بود.

هم چنین محققان دریافتند که سر و صدای زیاد در خیلی از بیماران مبتلا به سردرد به شدت احساس ناخوشایندی ایجاد می کند. سر و صدای شدید تنها 3 درصد از افراد گروه کنترل را اذیت کرد اما 17 درصد افراد با سردردهای سرویکوژنیک مزمن، 9 درصد افراد با سردردهای میگرنی و 7 درصد افراد با سردردهای تنشی و خوشه ای را اذیت کرد.

محققان متوجه شدند که 46 درصد از بیماران میگرنی به بو نیز حساس هستند. آن ها هم چنین دریافتند که رانندگی خودرو نیز سبب بدتر شدن سردرد بسیاری از بیماران با سردرد سروکوژنیک و میگرنی می شود.

اگر از محرک های سردرد آگاهی داشته باشید می توانید استرس خود را کنترل کنید. مثلا می توانید از مصرف غذاهایی که سبب سردرد می شوند اجتتناب کنید یا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و یا نور شدید خودداری کنید. حتی اگر گای ا وقات محرک، چیزی است که به طور فیزیکی نمی توانید آن را تغییر دهید مثل آب و هوا، می توانید از طریق پیش بینی وضع هوا در زمان نیاز  از داروهای پیشگیری کننده یا سایر اقداماتی که پزشکتان توصیه می کند استفاده کنید.

اما شاید مانند بسیاری از افراد از محرک های سردردتان باخبر نباشید.

ارسال شده در 2 دی 1395 توسط