تست های آزمایشگاهی برای تشخیص علت سردرد

اکثر پزشکان یکسری آزمایش خون کامل برای رد کردن آنمی، سایر بیماریهای خونی و عفونت درخواست می کنند. اگر پزشک به کم خونی ناشی از کمبود آهن مشکوک شود برای تعیین سطح آهن خون یک آزمایش می دهد. هم چنین یک آزمایش از سطح ویتامین ها و مواد معدنی برای تشخیص کمبود احتمالی آن ها خواهد داد. پزشک معمولا یک تست خونی از هورمون تحریک کننده ی تیروئید برای تشخیص سطح خونی تیروئید و قرار داشتن آن در محدوده ی طبیعی درخواست می کند تا متوجه شود دچار هیپوتیروئیدی (کم کاری) یا هیپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید) هستید یا خیر.

پزشک سطح سدیم خون را نیز چک می کند. هایپوناترمی (سدیم خون زیر سطح نرمال) می تواند سبب سردرد شدید شود. گاهی اوقات افراد مبتلا به هایپوتیروئیدی باعث تشدید هایپوناترمی می شوند بنابراین ممکن است هر دو مشکل را داشته باشند. اگر چه ممکن است سطح سدیم پایین و سطح تیروئید نرمال باشد یا سطح سدیم نرمال و سطح تیروئید غیرطبیعی باشد.

پزشک باید میزان قند خون را نیز تست کند. هایپوگلیسمی (قند خون زیر سطح طبیعی) می تواند سبب سردرد بیش از حد شود و اگر سطح گلوکز خیلی پایین باشد سبب یک اختلال اورژانسی می شود. هم چنین ا گر مبتلا به دیابت باشید تست قند بیماری شما را نشان می دهد که معمولا احتمالی از هایپرگلیسمی یا سطح قند خون بالا می باشد. به هر حال بیماران دیابتی گاهی اوقات هایپوگلیسمی را تجربه می کنند چون قند خونشان بالا و پایین می رود. هایپوگلیسمی مزمن نیاز به درمان دارد چون خیلی خطرناک است به ویژه در بیماران دیابتی (در بدترین حالت می تواند سبب اغماء و حتی مرگ شود).

معمولا پزشکان برای جستجوی وجود التهاب در بدن تست هایی را انجام می دهند. میزان رسوب اریتروسیت به سرعت این موضوع را مشخص خواهد کرد.

اگر هر گونه نگرانی وجود دارد که ممکن است در معرض توکسین، سم مواد شیمیایی و یا داروها قرار گرفته باشید پزشک می تواند سطح داروی موجود را آزمایش کند. این آزمایش می تواند خیلی از مواد مخدر شایع و خیلی از توکسین ها و مواد سمی با شیوع کمتر را نیز غربال کند. یک تست غربالگری ادرار 24 ساعت برای داروها و فلزات سنگین می تواند استفاده شود.

ارسال شده در 5 دی 1395 توسط