خودارزیابی درباره میزان بد بودن سردردها

سردردهای شما هر دو حالت مزمن و شدید را دارند. اگر این گونه فکر می کنید آزمایش های خود ارزیابی را انجام دهید. البته توجه داشته باشید که باید توسط پزشک به منظور ارزیابی تخصصی پزشکی ویزیت شوید.

به هر سوال پاسخ بله یا خیر بدهید و تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری پاسخ هایتان را بخوانید.

1- به طور متوسط، حدود 3 ساعت یا بیشتر در هفته سردرد دارید؟

2- در مقیاس یک تا 10 از نظر شدت، حدود نصف یا بیشتر سردردهای شما، شش یا بیشتر هستند؟

3- اکنون سردردهای شما نسبت به یک یا دو سال قبل بیشتر شده اند؟

4- سردردها باعث اختلال در کار شما می شوند؟

5- سردردها باعث اختلال در زندگی روزمره ی خانوادگی شما می شوند؟

6- تمایلات جنسی شما به دلیل سردرد، نسبت به یک سال قبل کمتر شده است؟

7- معمولا کیف، چمدان، کوله پشتی یا وسایل دیگری با وزن بیشتر از 5/6 تا 9 کیلو حمل می کنید؟

8- برنامه ی فعالیت های روزانه ی خود را بر اساس سردردهایتان برنامه ریزی می کنید؟

9- بیشتر از 50 درصد اوقات به سردردهایتان فکر می کنید؟

10- دوستانتان از شنیدن یا پرسیدن درباره ی سردرد شما خسته شده اند؟

سوالات یک تا سه: تناوب و شدت!

اکنون باید دید پاسخ های شما به چه معنا هستند؟ با نگاهی به سوال اول پی می بریم که اگر در طول هفته 3 بار یا بیشتر گرفتار سردرد می شوید قطعا نیاز به پیگیری آن دارید. اکثر مردم در طول سال یا ماه به سردردهای کمی دچار می شوند. حتی وقتی تعداد دفعات کم این سردردها، شدید باشند باز قابل تحمل هستند. به هر حال بیش از سه بار سردرد در هفته از سطح معمول تحمل فراتر است. در واقع حتی یک سردرد شدید در هر هفته که در مجموع 52 سردرد در سال را تشکیل می دهد نیز از حد عادی و طبیعی بیشتر است.

سوال دوم درباره ی سطح دردی است که که بار با بروز سردرد تحمل می کنید. اگر بیشتر سردردهای شما شدید هستند. عاملی برای نگرانی است و بیش از این نمی توان تاکید کرد که باید هر چه سریع تر به سراغ یک پزشک بروید. اگر تاکنون به خاطر سردرد شدید، پزشک شما را ویزیت نکرده حتما از یک متخصص وقت بگیرید.

 

سوال چهار تا شش: تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی در خانه و محل کار

آیا شما در پاسخ به سوال چهار درباره ی این که سردرد، شما را در محل کار تحت تاثیر قرار می دهد بله گفته اید؟ اگر این طور است مطمئن باشید که تنها نیستید!

در یک مطالعه ی منتشر شده در مجله ی انجمن پزشکی آمریکا، محققان، زمان بهره وری در محل کار را در 29 هزار نفر تجزیه و تحلیل کرده اند. آن ها متوجه شدند که در طی حدود دو هفته، شایع ترین درد گزارش شده توسط کارگران که موجب شده مرخصی بگیرند، سردرد بوده است که به دنبال آن، کمردرد و التهاب مفاصل یا آرتریت قرار داشتند.

بسیاری از مردم معتقدند که سردرد، در منزل نیز آن ها را دچار اختلال عملکرد می کند. اگر به سوال 5 پاسخ مثبت داده اید قطعا تنها نیستید. دوستان و خانواده ای که مبتلا به سردرد شدید مزمن نیستند گاهی ممکن است به این جمله فکر کنند که من سردرد بدی دارم و این یک نشانه حقیقی است برای این جمله که من نمی خواهم با تو باشم و یا این که تو را بیش از این دوست ندارم. این که سایر افرادی که برای شما مهم هستند مانند اعضای خانواده، دوستان و همکاران به طور آشکار بدانند که شما واقعا مبتلا به سردرد شدید و مزمن هستید بسیار با اهمیت است. یک ارتباط روشن می تواند از پیچیده تر شدن شکل سردرد جلوگیری کند. برای  افرادی که جزئی از زندگی شما هستند و اندکی سردرد داشته اند بسیار مهم است که بفهمند هنگامی که نمی توانید باعث شوید آن ها دردتان را احساس کنند می توانید به آن ها کمک کنید تا آن را بفهمند.

یکی از روش ها، مقایسه سردرد شدید خودتان با سایر مشکلات شدید، مزمن و شایعی است که خیلی از مردم دارند مثل کمردرد شدید و دردهای مزمن شکمی. اگر شخصی که در حال توضیح دادن مشکل برای او هستید تاکنون هیچ مشکلی پزشکی نداشته احتمالا کسی را می شناسد که دچار این مشکلات شده است و این روش توضیح دادن می تواند جرقه ای در ذهن او ایجاد کند. اما برای سلامتی خودتان مهم است که هم چنان به دنبال راه حل سردرد مزمن باشید بنابراین به دوستان و بستگان بگویید هم چنان به دنبال راه حل هستید.

با توجه به سردرد و ارتباط آن با مسایل جنسی همان گونه که در سوال 6 پرسیده شده تمام این عبارات عذرخواهی را قبلا شنیده ایم. امشب نه عزیزم. من سردرد دارم. این حالت معمولا به زنان نسبت داده می شود. زیرا به دلیل خستگی و عصبانیت تمایلی به داشتن رابطه ی جنسی ندارند. اگر چه یک سردرد شدید شما را از داشتن رابطه ی جنسی باز می دارد و این در زندگی خانوادگی مشکلات زیادی ایجاد می کند. در نظر بگیرید چند بار در ماه گذشته رابطه جنسی داشته اید و سپس آن را با یک ماه در سال گذشته مقایسه کنید. اختلاف خیلی زیاد است؟ اگر چنین است شما مثل خیلی از مردم مبتلا به سردرد مزمن می باشید. البته این مشکلی است که شما و سایرین بایستی در جهت رفع آن بکوشید. بسیار تاسف آور است که سردردی مزمن مردم را از داشتن یک رابطه ی جنسی رضایت بخش محروم کند. مجددا یادآوری می کنیم ارتباط کلامی و زبانی یک کلید اساسی است.

سوال هفت: سردرد شما می تواند ناشی از اختلال دیگری باشد.

اگر یک کیف زنانه، کوله پشتی یا کیف دستی با وزنی بیش از 7 تا 9 کیلو را حمل می کنید این موضوع می تواند سرچشمه ی مشکل شما باشد. در واقع خیلی از خانم ها در تمام طول روز یک کیف سنگین را حمل می کنند که حاوی لوازم آرایش، اشیاء زینتی، گوشی موبایل و… می باشد و این سنگینی که حاوی مقدار زیادی کاغذ نوت بوک و دیگر وسایل است را حمل می کنند و یا دانش آموزان اغلب با کوله پشتی هایی کاملا پر مواجه هستند. تمام این موارد می تواند منجر به درد گردن و سردردی با منشا گردنی باشند. با حذف خیلی از وسایل غیر ضروری می توانید از تعداد و شدت سردردها بکاهید.

سوال هشت تا ده: زمانی که سردرد زندگی شما را به هم می ریزد.

اگر احساس می کنید که فعالیت های روزانه ی شما حول و حوش سردرد برنامه ریزی می شوند این یک مشکل اساسی است.

سوزان یک مادر خانه دار 42 ساله است که گرفتار این وضعیت شده است. او هر روز دو فرزندش را به مدرسه می برد و به دلیل اضطراب ناشی از کنترل سردرد استراحتش محدود می شد. اگر احساس خوبی داشت برای خرید به بیرون می رفت و پس از انجام کارها به خانه بر می گشت و در نهایت از حال می رفت. این امور اغلب سبب سردرد او می شد.

در طول روز چند دفعه به سردرد فکر می کنید؟ آیا شما نیز شبیه خیلی از بیماران ما صبح، ظهر و شب به این قضیه فکر می کنید؟

اگر حداقل به 3 پرسش پاسخ مثبت داده اید پس سردردهای مزمن نقش عمده ای در زندگی شما دارند. اگر به 4 یا 5 پرسش پاسخ مثبت داده اید به منظور برطرف کردن سردردتان نیاز به تغییرات بالینی دارید.

اگر به 6 پرسش یا بیشتر پاسخ مثبت داده اید چه رخ می دهد؟ در این صورت به خود قول دهید که با پزشکتان همکاری کنید تا راهکارهایی برای کاهش سردردتان بیابید. امروزه درمان های زیادی برای رفع سردرد وجئد دارند اعم از این که مشکل میگرن، سردرد تنشی با منشا گردنی، خوشه ای و… باشد.

ارسال شده در 1 دی 1395 توسط