واقعیات و خرافات رایج درباره سردرد مزمن

اگر ماه ها یا سال ها است که از سردردهای مزمن رنج می برید و معالجه ها و درمان های مختلفی را تجربه کرده اید، ممکن است درباره ی آن چه این وضعیت را بهبود می دهد دچار شک شده باشید. ما درک می کنیم که مردد هستید اما بسیاری از درمان ها و معالجات برای خیلی از مردم موثر است و از آن رو خیلی مهم است  نیاز به تسلیم شدن نیست.

موضوع دیگر این که منبع سردردهای شما ممکن است به خوبی تشخیص داده نشده باشد. شاید یک سردرد با منشا گردنی داشته باشید، سردردی که از یک مشکل در ناحیه ی گردن یا از قسمت فوقانی پشت یا شانه ها شروع می شود. سردردهایی با منشا گردنی، سردردهای اصلی هستند و اغلب تشخیص داده نمی شوند.

هنگامی که مشکل و اختلال مرتبط با منشا گردنی حل شود، سردرد نیز تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

سردردهای شدید، واقعی هستند و ناشی از عملکرد شما نبوده و می تواند بهبود یابند. در هر حال یک سری افسانه ها، خیالات و توهمات درباره  سردردهای مزمن وجود دارد که در طی سال ها شنیده ایم. بعضی واقعی بوده، بعضی تا حدی به واقعیت نزدیک هستند و بعضی کاملا غیر واقعی می باشند. در ادامه مواردی را فهرست کرده ایم که به تشخیص افسانه ها از واقعیت ها کمک می کند.

تخیل: سردردهای مکرر به دلیل تومورهای مغزی پیش می آیند.

اگرچه گاهی یک تومور مغزی می تواند سبب سردرد شدید شود اما عکس آن صادق نیست. بیشتر مردم مبتلا به سردردهای شدید و مزمن تومورهای مغزی ندارند. اگر پزشک مشکوک به تومورهای مغزی باشد دستور انجام یک آزمایش مانند ام.آر.آی یا سی تی اسکن می دهد. البته نداشتن تومور مغزی به این معنی نیست که مشکلی ندارید. هم چنین نمی خواهیم شما را بترسانیم اگر پزشک دستور انجام آزمایش های تصویربرداری می دهد به معنای داشتن مشکلات بد و خطرناک نیست. این کارها برای مشخص کردن مشکلات جدی و شدید انجام می شود و خیلی از پزشکان برای رعایت جانب احتیاط این آزمایش ها را تجویز می کنند.

سردردهای شدید و مزمن نیاز به حل شدن دارند حتی وقتی که به وسیله ی تومورهایی به وجود نیامده اند. گاهی اوقات از نظر پزشکان بسیاری از مشکلات خوش خیم می تواند سبب سردردهای بسیار شدید شود.

تخیل: سردردها هرگز جدی نیستند.

همان گونه که قبلا گفته شد سردردهای مزمن همیشه علامتی از تومورهای مغزی یا گرفتاری جدی نیستند. اما به هر حال گاهی اوقات سردردهای شدید علامتی از اختلال پزشکی بزرگی مثل سکته، پارگی شریان یا یکی از علایم پزشکی هستند. بسیار جدی بر این نکته تاکی می کنیم که نباید تلاش کرد تا نگران آن چه ممکن است وجود داشته باشد یا بدتر شود بود. به دنبال راهی برای تشخیص خودتان و یا شخصی که محبوب شماست بگردید. هنگامی که سردرد شدید و مداوم دارید باید به پزشکتان مراجعه کنید.

تخیل: تمدد اعصاب سردرد شما را فرو خواهد نشاند.

واقعیت این است که تمدد اعصاب به کاهش سردرد کمک می کند و ممکن است در پیشگیری از سردرد نیز موثر باشد ولی آن چه مسلم است نداشتن آرامش عصبی، اغلب دلیل سردردهای شدید و مزمن نیست. به علاوه هنگامی که یک سردرد شروع شده است در خیلی از موارد می توانید با کمک از یک واکنش حیاتی یا تمرین های تنفسی ماهراه به تسکین بیشتر سردردهایی که هنوز به طور کامل از بین نرفته است کمک کنید.

تخیل: سردردها همیشه ارثی هستند.

سردردهای شدید و مزمن چرخه ی خانوادگی دارند. عده ای سردردهای شدید یا میگرن دارند در حالی که والدین آن ها هرگز سردرد نداشته اند. اگر مبتلا به سردرد شدید و مزمن هستید به احتمال زیاد دچار میگرن شده اید. البته همیشه ا ین تصور نیز وجود دارد که بیماری تشخیص داده شده اشتباه باشد.

ارسال شده در 1 دی 1395 توسط