با رعایت این موارد استرس را مدیریت کنید

استرس یعنی واکنش طبیعی انسان در برابر فشارهای خارجی بر هم زننده ی تعادل فیزیکی یا روحی. معمولا از این کلمه برای تشریح وضعیت تحمل ناپذیر ایجاد شده از سوی عامل اخلالگر خارجی استفاده می شود. با این که میزان کمی استرس ضروری است اما استرس بیش از حد می تواند به بروز اختلالات رفتاری و تغییرات خلق و خو منجر شود. همچنین ممکن است عامل کم اثر شدن نتایج درمان شود که در این صورت مدیریت استرس ضروریت می یابد. از مفیدترین شیوه های غلبه بر استرس تمرین است اما پرداختن به فعالیت های مورد علاقه و آرامش بخش نیز کمک بسزایی خواهد بود. برخی از گزینه های مفید را در اینجا ذکر کرده ایم:

  • مدیتیشن: یعنی قدرت هدایت ذهن که با کنترل آن از تقلای بیهوده ی ذهن و بدن جلوگیری می شود. شخص به خودآگاهی عمیق تری می رسد و با آرامش خود استرس را مغلوب می کند.
  • تنفس عمیق: تنفس آرام و عمیق از ناحیه ی دیافراگم که نه تنها آرامش بخش است بلکه به بهبود عملکرد قلب، مغز، دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن نیز کمک خواهد کرد.
  • آرام سازی پیشرونده ی عضلانی: این تکنیک عبارت است از انقباض گروه های معینی از عضلات بدن و سپس به آرامی شل کردن آنها با هدف آرامش ذهن.

خندیدن: بنابر نتایج مطالعات انجام شده خنده در کاهش استرس و رسیدن به آرامش موثر است. همچنین نقش مهمی در بهبود سیستم ایمنی بدن تسکین درد و ایجاد حسی خوب در انسان دارد. بی دلیل نیست که می گویند: خنده بر هر درد بی درمان دواست.

ارسال شده در 1 دی 1395 توسط